04.09.2023 08:04 4 Tomasz Smuga

Żaneta Stenka została mistrzynią Europy w kickboxingu!

mat. pras.

Z Mistrzostw Europy WAKO Dzieci, Kadetów i Juniorów w Turcji Żaneta Stenka wróciła z tytułem mistrzyni Starego Kontynentu. Na tatami mieszkanka Kębłowa w gminie Luzino wywalczyła też srebrny medal.

W zawodach o Mistrzostwo Europy w kickboxingu startowało blisko 2000 zawodników - najlepszych zawodników w gronie dzieci, kadetów i juniorów z 38 krajów Starego Kontynentu. Żaneta Stenka tytuł mistrzyni Europy juniorek w wadze powyżej 70 kg zdobyła w formule kick-light. W drodze po złoto pokonała Greczynkę Psathe Annę Violetę, Turczynkę Cicek Sumeyye Tuana oraz koleżankę z kadry biało-czerwonych Wiktorię Ziober.

17-letnia podopieczna trenera Rafała Karcza sięgnęła też po wicemistrzostwo Europy. Srebrny medal wywalczyła w formule light-contact. Stence udało się pokonać Turczynkę Gezer Kubra, a w finale musiała uznać wyższość Greczynki Gega Kristiana. Łącznie podczas mistrzostw w Istambule Żaneta Stenka stoczyła łącznie 5 walk, z czego wygrała 4.

W europejskich mistrzostwach kickboxingu wzięła także udział debiutująca na międzynarodowych matach, również podopieczna trenera Rafała Karcz, Julia Drewa. W walce 1/8 finału wygrała z zawodniczką gospodarzy Colak Fatma. Zaś w ćwierćfinale uległa późniejszej tryumfatorce europejskiego czempionatu, aktualnej mistrzyni świata Harvey Summer z Wielkiej Brytanii. Julia startowała w kategorii powyżej 65 kg kadetek starszych formuły pointfighting.

Drewa wystąpiła również w turnieju drużynowym. Żeński team w składzie z Drewą oraz Niną Śmigielską, Klaudią Siwczyńską i Polą Stołowską wywalczyły tytuł wicemistrzowski.

Warto podkreślić wspaniały wynik całej reprezentacji Polski dzieci, kadetów młodszych, starszych i juniorów. Łącznie biało-czerwoni wywalczyli na Mistrzostwach Europy aż 87 krążków (29 złotych, 23 srebrnych i 35 brązowych) i zajęli 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Najlepsi byli Brytyjczycy z 97 medalami (48 złotymi, 27 srebrnymi i 22 brązowymi).

Dodajmy, że w listopadzie 2023 roku odbędą się w Portugalii seniorskie Mistrzostwa Świata, gdzie o medale walczyć będą m.in. Zuzanna Kalbarczyk i Paulina Stenka (starsza siostra Żanety).

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.