16.08.2023 12:00 1 Tomasz Smuga

Biankowski i Kabelis przepłynęli kanał Catalina w USA! Zrobili to dla dzieci

facebook.com/biankowskipiotr

Próba przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina między Los Angeles, a Wyspą Catalina u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych dla mieszkańców Rumi i Gdyni okazała się udana. Dokonali tego Piotr Biankowski wspólnie z Aleksandrą Kabelis. Wyzwanie podjęli w szczytnym celu, aby zebrać środki na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego.

Uwaga szanowni państwo. Dwóch kajakarzy asekurują Piotra, aby stanął suchą nogą na brzegu plaży w Los Angeles. Tym samym kończąc przeprawę przez Kanał Catalina - mówiła w relacji wideo w mediach społecznościowych ekstremalna pływaczka Aleksandra Kabelis.

Pływacy specjalizujący się w pływaniu na wodach otwartych próbę przepłynięcia Kanału Catalina rozpoczęli w poniedziałek (14 sierpnia) pomiędzy godzinami 6 - 7 polskiego czasu. Jako pierwsza z akwenem zmierzyła się gdynianka. Jej przeprawa zaczęła się z lądu na wyspę Catalina. W drugą stronę płynął Biankowski.

Kanał Catalina to jedna z trzech najbardziej wymagających przepraw długodystansowych. Nazywany jest Kanałem La Manche Ameryki, a jego pokonanie wpływ wiąże się z takimi wyzwaniami jak zmieniająca się temperatura wody, silne prądy oraz obecność stworzeń morskich, jak wieloryby, delfiny i rekiny. Wyprawie Biankowskiego towarzyszył... lew morski.

Dla Biankowskiego pokonanie Kanału Catalina było ostatnim etapem do zdobycia tytułu Potrójnej Korony pływania na wodach otwartych (Triple Crown of Open Water Swimming). Pływak ma na swoim koncie m.in. przepłynięcie Kanału La Manche (2021), jeziora Loch Ness (2022) i opłynięcie wyspy Manhattan (2022). Aleksandra Kabelis z sukcesem przepłynęła odcinek Gdynia – Hel (2022), specjalizuje się w pływaniu na wodach otwartych. Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis w lipcu tego roku jako pierwsi Polacy w historii wspólnie przepłynęli największe jezioro Anglii - Windermere.

Wyzwanie przepłynięcia Kanału Catalina podjęli w szczytnym celu, aby zebrać środki na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego.

W Polsce nie ma jednak programu powszechnych badań profilaktycznych dla najmłodszych. To oznacza, że dzieci z małych miast i wsi mają często niewielkie szanse na takie badania. Dostęp do badań nie jest równy. Chcemy to zmienić. Zbieramy środki na przesiewowe badania USG 70 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat z województwa pomorskiego. Koszt przebadania 1 dziecka to 115 zł. Mocno wierzymy, że siła społeczności jest wielka i wspólnie damy tę szansę jeszcze większej liczbie dzieci! - czytamy w opisie zbiórki na zrzutka.pl.

Badania zostaną przeprowadzone w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”, prowadzonego przez Fundację Ronalda McDonalda od 18 lat. Mobilny Ambulans Fundacji co roku przemierza tysiące kilometrów, odwiedzając miejscowości w całej Polsce.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...