29.04.2023 14:38 73 PM/UM Wejherowo

Dwa hektary zieleni w centrum Wejherowa. Park Kaszubski otwarty

Fot. Jakub Dulko/TTM

"Park Kaszubski po rewitalizacji zyskał nowy charakter. Jest kolejną zieloną enklawą w centrum miasta, o powierzchni prawie 2 ha – atrakcyjnym miejscem odpoczynku, relaksu i zabawy dla wejherowian" - czytamy na stronie miasta. Prace wykonywane były w ramach projektu "Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa", na który władze miasta zdobyły unijne dofinansowanie. Łączny koszt inwestycji to prawie 3,8 mln zł.

W ramach kompleksowej rewitalizacji przebudowano dotychczasowe alejki parkowe oraz sieci: wodociągową, kanalizacyjną, oświetleniową i teletechniczną. Zamontowano nowe elementy małej architektury m.in. podesty, ławki, ławy, leżanki, siedziska (łącznie 55 sztuk), huśtawki, donice, kosze, stojaki na rowery. W strefie zabaw znajdują się: planetarium, zestawy huśtawkowe, urządzenia sprawnościowe, huśtawka bocianie gniazdo. Posadzono ponad 21 tys. sztuk krzewów i kwiatów oraz 18 drzew (10 brzóz i 8 lip.) Cały teren jest oświetlony i objęty monitoringiem wizyjnym.

Fot. Jakub Dulko/TTM Fot. Jakub Dulko/TTM Fot. Jakub Dulko/TTM Fot. Jakub Dulko/TTM Fot. Jakub Dulko/TTM Fot. Jakub Dulko/TTM Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo

Główną ideą powstania takiego miejsca w śródmieściu Wejherowa było utworzenie zielonej enklawy do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców. Obecnie Park Kaszubski to nie tylko nawiązanie do historii i starego parku, ale również wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań - mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

Utworzona została także strefa pamięci – miejsce upamiętniające cmentarz ewangelicki, który znajdował się w tym miejscu do 1951 roku. W 2021 r. przeprowadzono w parku prace ekshumacyjne, a odnalezione szczątki 87. osób cywilnych i żołnierzy (znajdował się tam także cmentarz żołnierzy niemieckich z okresu I i II wojny światowej), zostały ponownie pochowane na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej w woj. zachodniopomorskim.

Łączny koszt inwestycji to 3 780 664 zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...