17.04.2023 12:17 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Problemy finansowe? Sprawdź 4 metody na bezpieczny kredyt w 2023 roku

Materiał Partnera

W 2023 roku coraz więcej osób zmaga się z tymczasowymi problemami finansowymi. Zmieniający się rynek pracy, niestabilna sytuacja gospodarcza czy rosnące raty kredytów hipotecznych sprawiają, że coraz więcej osób musi sięgnąć po oszczędności lub pożyczki. Sprawdź, jak wziąć bezpieczny kredyt gotówkowy i jak go wybrać.

Jak wybrać dobry kredyt? 4 najważniejsze aspekty

  Dobry kredyt to bezpieczny kredyt. Oznacza to, że jest dopasowany do potrzeb i możliwości konkretnego odbiorcy. Informacje na temat rat, kosztów pożyczki czy harmonogramu spłaty muszą być przejrzyste, a źródło finansowania legalne.   Sprawdź 4 czynniki, które warto wziąć pod uwagę, wybierając konkretną ofertę. Dzięki temu zwiększysz szanse na to, że kredyt będzie dopasowany do Twoich oczekiwań, a także możliwości w zakresie spłaty.  

1.Porównaj ze sobą oferty z co najmniej 3 banków — im więcej ich będzie, tym lepiej

  Aby wybrać dla siebie najlepszy kredyt, należy wziąć pod uwagę propozycje od różnych instytucji. Różnią się one między sobą m.in. pod względem proponowanej kwoty zobowiązania, okresu spłaty, prowizji czy promocji, które banki proponują potencjalnym kredytobiorcom.   Jeśli otworzysz się na możliwość przeanalizowania wielu ofert na finanse.rankomat.pl, okaże się, że tanie kredyty gotówkowe faktycznie istnieją. Wystarczy się rozejrzeć, skorzystać z porównywarek i gotowe — w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet do kilkunastu procent.   Pamiętaj jednak, by podczas porównania zwracać uwagę na oferty co najmniej 3 banków, a im więcej ich będzie, tym lepiej. To zwiększy Twoje szanse na uzyskanie korzystnej oferty na sfinansowanie zakupu sprzętu AGD i RTV czy na remont mieszkania.  

2.Sprawdź wnikliwie każdą z ofert i zwróć uwagę na najważniejsze czynniki

  Porównanie ofert to nie wszystko. Należy wiedzieć, jakie czynniki są ważne podczas zaciągania zobowiązania oraz jakie mają one znaczenie w kontekście spłaty.   Przyglądając się konkretnym ofertom, zwróć uwagę na:

• wysokość oprocentowania — wpływa bezpośrednio na koszt kredytu. Im niższe oprocentowanie, tym korzystniejsza jest dla Ciebie konkretna umowa;

• rodzaj oprocentowania — wyróżnia się oprocentowanie zmienne (mogące rosnąć i się obniżać) i stałe (niezmienne w okresie wskazanym w umowie);

• prowizję — jest to opłata, którą bank nalicza klientom za uruchomienie kredytu;

• okres kredytowania — z reguły im jest dłuższy, tym większe koszty poniesiesz w związku z pożyczką. Należy jednocześnie pamiętać, że okres spłaty wpływa na wysokość rat (mniej rat = wyższe raty, więcej raty = niższe raty);

• wysokość rat — jest związana z kwotą pożyczki, oprocentowaniem kredytu i okresem kredytowania;

• rodzaj rat — wyróżnia się m.in. raty stałe i malejące;

• warunki dotyczące kredytu — są w nich zawarte m.in. informacje na temat zabezpieczenia kredytu, prowizji, opłat za wcześniejszą spłatę.

Warto też dowiedzieć się, czym jest RRSO i co właściwie mówi o koszcie kredytu? Dzięki temu będziesz wiedział, jak podchodzić do konkretnych ofert, a także jak wybrać opcję idealną dla siebie. Jeśli już się na którąś zdecydujesz, przed podpisaniem umowy wnikliwie przeanalizuj jej treść.  

3.Mierz zamiary na siły, czyli wysokość zobowiązania na Twoje możliwości finansowe

  Kredyt gotówkowy to pożyczka, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel. Należy jednak pamiętać, że stanowi on jednocześnie zobowiązanie, które należy spłacić zgodnie z ustaleniami wynikającymi z umowy między bankiem a kredytobiorcą.   Biorąc pożyczkę, przeanalizuj swoją sytuację finansową. Oceń, jaka wysokość rat jest dla Ciebie optymalna. W ten sposób unikniesz później problemów ze spłatą.   Jeśli planujesz wziąć kredyt na kupno samochodu, dopasuj jego wartość do swojego poziomu życia, a także oczekiwań. W ten sposób kredyt nie będzie nadmiernym obciążeniem dla Ciebie i pozostałych członków Twojej rodziny.  

4.Bierz pod uwagę jedynie legalne źródła pożyczek — unikaj parabanków

  Kredyt gotówkowy to poważne, często wieloletnie, zobowiązanie finansowe. W związku z tym należy go zaciągać jedynie w bankach, czyli legalnych instytucjach, które mają uprawnienia do świadczenia tego rodzaju usług. Działają one na podstawie restrykcyjnych przepisów.   Nie mogą one w pełni dobrowolnie kształtować stosunków z klientami. Polskie prawo w pewnym stopniu chroni bowiem interesy kredytobiorców.   Kredyt gotówkowy to realne wsparcie dla tych, którzy potrzebują środków na dowolny cel. Zaciągając zobowiązanie, przeanalizuj konkretne oferty i dobierz jedną z nich do swoich możliwości. Dzięki temu spłata zadłużenia nie będzie w przyszłości nadmiernym obciążeniem — finansowym oraz psychicznym. To znacznie ułatwi terminowe spłacanie rat.   Dobry i bezpieczny kredyt gotówkowy — czy możliwe jest zaciągnięcie tego rodzaju zobowiązania w 2023 roku? Owszem. Wystarczy porównać ze sobą kilka ofert, przeanalizować ich treść i dobrać konkretny produkt (pożyczkę) do swoich potrzeb. Pamiętaj też, że dłuższy okres kredytowania to większe koszty, ale i niższe miesięczne raty.


Czytaj również: