10.03.2023 09:44 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Wypalarka plazmowa – co wpływa na jej wydajność?

Materiał Partnera

Technologia cięcia plazmą jest doskonale znana od kilku dekad i na szeroką skalę wykorzystują ją różnego typu przedsiębiorstwa. Nowoczesna wypalarka plazmowa oferuje spore możliwości, jednocześnie warto wziąć pod uwagę kilka aspektów wpływających na jej wydajność.

Na czym polega cięcie plazmą?

Wypalarki plazmowe wykorzystują plazmowy łuk elektryczny. Charakterystyka plazmy, która zawiera jony i elektrony, jednak pozostaje obojętna elektrycznie, wpływa przy tym na sposób jej wykorzystania i właściwości użytkowe. Materiał poddawany cięciu plazmowemu ulega stopieniu w miejscu cięcia, a następnie jest usuwany z powstałej w ten sposób szczeliny.

Wysoka temperatura i moc wypalarki plazmowej CNC przekłada się na użyteczność, precyzję i możliwość realizacji zróżnicowanych projektów. Jednocześnie najistotniejsze ograniczenie dotyczy charakterystyki materiałów podlegających obróbce: muszą przewodzić prąd elektryczny. Wypalarka plazmowa nie sprawdzi się więc w każdym zastosowaniu.

Do czego można zastosować wypalarkę plazmową CNC?

Jak wspomniano, plazmowym łukiem elektrycznym można ciąć materiały przewodzące prąd. Pierwotnie była to głównie stal czarna oraz stal nierdzewna, jednak nowoczesne urządzenia są w stanie przeciąć również aluminium, miedź i mosiądz – tak działa proponowana przez wypalarka plazmowa dostępna w ofercie Eckert.

Plazma poradzi sobie przy tym również z materiałami o większej grubości, co jest jej istotną przewagą nad innymi wykorzystywanymi na szeroką skalę technologiami. Nowoczesna wypalarka plazmowa do rur, blach czy kształtowników może okazać się doskonałym wyborem. Zapewni przy tym nie tylko precyzję, ale również komfort pracy i oszczędność czasu.

Co wpływa na wydajność wypalarki plazmowej?

Technologia cięcia plazmą wyróżnia się przede wszystkim wysokim tempem pracy. Cięcie jest nawet kilkakrotnie szybsze niż w przypadku bardzo popularnych wycinarek gazowych. Oczywiście jeszcze lepsze rezultaty można osiągnąć dzięki automatyzacji. Instalacja specjalnych sterowników CNC pozwoli na wygodne wprowadzanie parametrów konkretnego cięcia i optymalizację kompleksowych procesów.

Jednocześnie, aby wypalarka plazmowa CNC mogła oferować zakładaną efektywność, należy zapewnić odpowiednie warunki. W pierwszej kolejności odnosi się to do ilości i jakości strumienia sprężonego powietrza. Zbyt niska podaż powietrza niskiej klasy czystości przekłada się bezpośrednio na możliwości urządzenia i tempo pracy.

Problemem może być również źle działający lub niesprawny kompresor. Oprócz tego na efektywność prac wpływ ma charakterystyka obrabianego materiału: im lepiej przewodzi prąd elektryczny, tym lepiej będzie radzić sobie wypalarka plazmowa.

Wypalarka plazmowa a laserowa

Oczywiście wypalarki plazmowe to nie jedyne dostępne na rynku opcje. Wśród nowoczesnych metod cięcia szczególną pozycję zajmują wycinarki laserowe, które wykorzystują do obróbki materiału promień lasera. Dzięki temu można osiągnąć jeszcze wyższą precyzję.

Co szczególnie ważne: wycinarka laserowa w przeciwieństwie do plazmowej jest w pełni uniwersalna i umożliwia cięcie dowolnych materiałów, nie tylko tych przewodzących prąd elektryczny. Technologia laserowa sprawdzi się więc m.in. przy cięciu ceramiki czy tworzyw sztucznych.

Jest również pozbawiona innych wad wypalarek plazmowych CNC, które są bezpośrednio związane z charakterystyką pracy urządzeń. Podczas samego cięcia nie powstają zanieczyszczenia, możliwe jest także uzyskanie jeszcze większej precyzji i tempa pracy. Z drugiej strony istotną wadą technologii laserowej są koszty związane z zakupem i eksploatacją maszyn.


Czytaj również: