20.11.2010 14:56 0

Wybory: jak poprawnie wypełnić karty do głosowania?

Biorący udział w głosowaniu w niedzielnych wyborach samorządowych otrzymają cztery karty do głosowania - każdą innego koloru i rozmiaru. Karty będą białe, żółte, różowe i niebieskie. Lokale wyborcze będą czynne od 8:00 do 22:00.

Każdy wyborca, przed otrzymaniem kart wyborczych, jest zobowiązany do okazania komisji wyborczej dowodu tożsamości z danymi personalnymi, adresem zamieszkania oraz fotografią.

W czasie wyborów samorządowych obowiązują cztery kolory kart. Białe karty posłużą do głosowania na kandydatów do rad gmin, rad miejskich i Rady Warszawy. Na żółtych kartach znajdą się nazwiska kandydatów do rad powiatów. Listy walczących o mandaty radnych do sejmików województw znajdą się na kartach niebieskich, a ubiegających się o fotele wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast - na różowych.

Listy komitetów wyborczych będą uszeregowane zgodnie z nadanymi im wcześniej numerami, od lewej do prawej strony karty w rzędach poziomych. Nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą ułożone w kolejności alfabetycznej. Pieczęć obwodowej komisji wyborczej będzie się znajdować z lewej strony karty, a pieczęć terytorialnej komisji wyborczej - z prawej.

W gminach o liczbie mieszkańców do 20 tys. wybory są większościowe. Mieszkańcy takich gmin mogą postawić znak "x" przy nazwiskach tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w określonym okręgu wyborczym. Oczywiście można zagłosować na mniejszą liczbę kandydatów.

W gminach liczących ponad 20 tys. mieszkańców i w miastach na prawach powiatu wybory są już proporcjonalne. Tu głos można oddać tylko na jednego kandydata do rady gminy z jednej listy. Głos zostanie unieważniony, jeśli wyborca odda czystą kartę lub zaznaczy większą liczbę kandydatów, niż jest radnych wybieranych w okręgu. Na karcie znajdzie się informacja, ilu radnych wybiera się w danym okręgu. Głos będzie nieważny też wtedy, gdy zostanie oddany na kandydata, skreślonego z listy.

Na karcie do głosowania koloru żółtego znajdą się nazwiska kandydatów do rady powiatu. Znak "x" można postawić tylko przy jednym nazwisku.

Na niebieskiej karcie będą umieszczone nazwiska kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Również w tym przypadku głos można oddać wyłącznie na jednego kandydata.

Jeżeli w głosowaniu do rady gminy liczącej ponad 20 tys. mieszkańców, rady powiatu i sejmiku województwa wyborca zagłosuje na dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos będzie ważny jako oddany na kandydata, mającego pierwsze miejsce na liście. Głos będzie nieważny, jeżeli znak "x" zostanie postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list, gdy wyborca odda czystą kartę albo zagłosuje na kandydata skreślonego z listy.

Jeżeli w okręgu wyborczym liczba zgłoszonych kandydatów na radnych jest równa lub mniejsza niż liczba możliwych do zdobycia mandatów, wybory nie odbywają się. Jest to spowodowane tym, że wybory radnych nie są większościowe. W takim przypadku radnymi zostaną zarejestrowani kandydaci, a pozostałe mandaty pozostaną nieobsadzone. W takim okręgu wyborczym w ciągu 6 miesięcy powinny odbyć się wybory uzupełniające.

Karty koloru różowego będą zawierać nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ułożone alfabetycznie. Obok nazwisk zostaną umieszczone nazwy komitetów wyborczych, które reprezentują kandydaci. Znak "x" należy postawić w kratce z lewej strony nazwiska wybranego kandydata. Zagłosowanie na dwóch kandydatów lub oddanie czystej karty jest równoznaczne z unieważnieniem głosu. Wójtem, burmistrzem lub prezydentem zostanie ten, kto otrzyma ponad 50% ważnych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska takiego wyniku, to 5 grudnia odbędzie się druga tura wyborów.

Jeżeli w okręgu zarejestrowany jest tylko jeden kandydat, na karcie znajdzie się jego nazwisko i dwie kratki: "TAK" - głosuję na danego kandydata, lub "NIE", czyli głosuję przeciwko niemu. Głos będzie nieważny, jeśli obie kratki na karcie pozostaną puste. Kandydat zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem, gdy otrzyma więcej niż 50% ważnych głosów. Jeśli nie uzyska wymaganej ilości głosów, to gospodarza miejscowości wybierze rada gminy lub miasta drogą głosowania.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...