01.02.2023 16:00 32 WH/Pomorska Policja

10 kierowców straciło prawa jazdy w powiecie wejherowskim

Fot. Pomorska Policja

Policjanci z Pomorza przeprowadzili akcję „Bezpieczny Pieszy”. W ciągu dwóch dni odnotowano ponad 1800 wykroczeń. W powiecie wejherowskim 10 kierowców straciło prawa jazdy. W Sopocie zatrzymano kierującego po narkotykach.

Działania prowadzone były w poniedziałek i wtorek (30-31 stycznia). Celem było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie kierującym, że piesi i rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

W Sopocie łącznie wykryto ponad 50 wykroczeń popełnionych przez pieszych, kierujących pojazdami i pasażerów aut. Mundurowi zatrzymali seata z niesprawnym oświetleniem. Okazało się, że 39-latek z Gdyni porusza się pojazdem niedopuszczonym do ruchu.

Ponadto widząc jego nerwowe zachowanie i rozszerzone źrenice nabrali podejrzeń, że znajduje się on pod wpływem narkotyków. Nie mylili się. Mężczyzna w rozmowie od razu przyznał im się, że wcześniej palił marihuanę i zażył amfetaminę, co potwierdziło przeprowadzone przez policjantów badanie testerem – mówi asp.sztab. Lucyna Rekowska z sopockiej komendy.

Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 3 tys. złotych za poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu i pouczyli go za niesprawne oświetlenie w samochodzie. Jeżeli wynik badania krwi 39-latka potwierdzi obecność narkotyków, gdynianin usłyszy zarzut kierowania pojazdem pod ich wpływem i poniesie odpowiedzialność karną. Za to przestępstwo grozi kara do nawet 2 lat pozbawienia wolności.

W powiecie puckim ujawniono 49 wykroczeń. Wśród nich było 22 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w rejonie przejść dla pieszych.

Dzielnicowi uświadamiali także niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej i w terenie niezabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska - sprawią, że  kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 - 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów – wyjaśnia asp. Łukasz Brzeziński z puckiej komendy.

Natomiast w powiecie wejherowskim złapano 126 kierowców, którzy przekroczyli prędkość w rejonie przejść dla pieszych. 11 pieszych także popełniło wykroczenia.

10 kierowców straciło prawa jazdy, w tym pięciu za przekraczanie prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, inni za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym – dwa przypadki, przekroczenie punktów karnych – jeden przypadek i dwóch kierowców po użyciu alkoholu także straciło prawa jazdy. W czasie działań zatrzymany został także rowerzysta będący po spożyciu alkoholu – relacjonuje asp.sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy.

Podczas tych działań policjanci przeprowadzili łącznie 256 kontroli pojazdów i ukarali mandatami 155 uczestników ruchu drogowego.

Fot. Pomorska Policja Fot. Pomorska Policja Fot. Pomorska Policja Fot. Pomorska Policja Fot. Pomorska Policja


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...