09.12.2022 10:11 5 PM/pomorskie.eu

Pomorskie otrzyma 8,5 mld zł ze środków unijnych

Zdjęcie ilustracyjne/ Fot. pixabay.com

Jak podaje portal samorządu województwa pomorskiego, po dwóch latach prac, rozbudowanej debacie regionalnej i trudnych negocjacjach program Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 został zatwierdzony. Decyzja Komisji Europejskiej, podjęta 7 grudnia 2022 roku, otwiera dostęp do nowej puli środków unijnych na rozwój naszego regionu.

Łącznie do wykorzystania w latach 2021-2027 mamy ponad 1,75 mld euro, z czego 70 proc. to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1,25 mld euro), a 30 proc. Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (0,5 mld euro). W przeliczeniu to kwota prawie 8,5 mld zł – czytamy na stronie pomorskie.eu.

Wsparcie z programu obejmie szeroki zakres obszarów tematycznych, a podstawą jego przygotowania była Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, wymogi unijne wynikające z polityk wspólnotowych, np. w zakresie klimatu, kapitału społecznego, innowacji i cyfryzacji, a także dokumenty rządowe.

Największy nacisk zostanie postawiony na adaptację do zmian klimatu, ochronę środowiska, oszczędzanie energii i odnawialne źródła energii, ochronę przyrody oraz czysty transport publiczny. Poza tym będziemy inwestować w rozwój dróg wojewódzkich i tabor kolejowy do obsługi regionalnych połączeń pasażerskich – informuje portal samorządu województwa pomorskiego

W obszarze gospodarki wsparcie zostanie skierowane na bezpośrednio na innowacje i rozwój pomorskich przedsiębiorców, a także nowoczesne technologie cyfrowe.

Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej jest dobrym momentem, aby podziękować wszystkim partnerom zaangażowanym w przygotowanie programu, w tym w szczególności samorządom lokalnym, organizacjom pozarządowym, organizacjom pracodawców oraz mieszkańcom Pomorza za aktywne włączenie się w ten proces – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...