08.12.2022 11:00 6 PM/MOSG

Odprawa bez strażnika. Na lotnisku stanęły specjalne bramki

Fot. MOSG

Gdańskie lotnisko będą wspierać w pełni zautomatyzowane urządzenia służące do automatycznej odprawy granicznej pasażerów. Mają usprawniać procedury, zwiększać przepustowość portu lotniczego przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa i nienaruszalności granic.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przekazał Straży Granicznej dziesięć bramek ABC - Automated Border Control służących do automatycznej odprawy granicznej pasażerów na lotnisku w Gdańsku. Gdański port lotniczy jest szóstym w Polsce, który został wyposażony w bramki ABC.

Cieszymy się, że gdański port lotniczy jest kolejnym lotniskiem, na którym służbę naszych funkcjonariuszy, a konkretnie proces kontroli granicznej, będą wspierać w pełni zautomatyzowane urządzenia. Dzięki nim zyskujemy kolejne stanowiska do odprawy podróżnych. Należy podkreślić, że bramki automatycznej kontroli granicznej są w pełni zintegrowane z bazami danych obsługiwanymi przez straż graniczą, co pozwoli ustalić, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa bądź nie jest poszukiwana. Dodatkowo, dzięki weryfikacji podróżnych z danymi zawartymi w ich biometrycznych dokumentach tożsamości wykluczona będzie możliwość posłużenia się fałszywym lub cudzym dokumentem – powiedział komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirał SG Andrzej Prokopski.

Postęp technologiczny stanowi o rozwoju naszego lotniska. Nowe urządzenia dają pasażerom możliwość skorzystania z automatycznej odprawy granicznej. To może zwiększać ich komfort i poprawiać jakość i szybkość obsługi. A to dla nas absolutne priorytety. Taki jest dziś standard na dużych światowych i europejskich lotniskach i taki jest standard na lotnisku w Gdańsku – zaznacza Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Fot. MOSG Fot. MOSG Fot. MOSG Fot. MOSG Fot. MOSG Fot. MOSG Fot. MOSG

Do dyspozycji osób podróżujących do i ze strefy non Schengen jest w sumie dziesięć bramek ABC. Pięć urządzeń zainstalowano w hali przylotów i pięć w hali odlotów. Automatyczny proces kontroli granicznej jest nadzorowany przez funkcjonariuszy straży granicznej. Koszt zainstalowania urządzeń to ponad 4,2 mln zł.

W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, którzy ukończyli 18 rok życia, posługujący się biometrycznym paszportem. Z bramek mogą korzystać także obywatele Polski posiadający biometryczny dowód osobisty.

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi wejściowych, podróżny musi wejść do środka. Następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna. Pozwala to wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego - czytamy na stronie Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny jest kierowany na drugą linię kontroli.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...