03.07.2022 12:00 2 PM/KPP Puck

Jak zapobiegać zaginięciom? Policja podpowiada

Fot. policja

Każdego miesiąca informujemy o przynajmniej kilku zaginięciach. Odzywają się do nas zmartwieni bliscy zaginionych, informacje przesyła także policja. Jak informuje mł. asp. Łukasz Brzeziński z puckiej komendy w niektórych przypadkach można temu zapobiec.

Na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego można wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu. Na „metkach” wszytych do ubrania lub na osobnej kartce noszonej w kieszeni warto zapisać, na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje. Metki zastępowane są opaskami lokalizowanymi na nadgarstkach - czytamy na stronie puckiej policji.

Jak doradzają mundurowi możemy kontrolować co dzieje się z naszymi podopiecznymi, nie spuszczajmy z oczu osób, które cały czas wymagają stałej opieki. Nie pozostawiajmy ich samych.

Nakłaniajmy bliskich do noszenia dowodu osobistego, nawet jeśli dopisuje im zdrowie. Nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy się wypadek, wylew lub inna sytuacja medyczna, która zakończy się w szpitalu. Trudno znaleźć rodzinę kogoś, kto trafia do szpitala jako osoba o nieustalonej tożsamości - zaznacza mł. asp. Łukasz Brzeziński z puckiej komendy.

Warto znać ubrania naszego bliskiego, aby w przypadku zaginięcia móc opisać jego ubiór lub wydedukować go na podstawie brakujących części garderoby. Warto też mieć aktualne zdjęcia bliskiego, by w razie potrzeby przekazać je policji. Dobrze jest znać ulubione miejsca podopiecznego, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że udał się właśnie tam.

Jeżeli nasz bliski zaginał należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji.

Przekaż Policji wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej. Dokładnie przeszukaj okolicę, prześledź krok po kroku trasę, którą mógł przebyć zaginiony, możesz pokazać zdjęcie zaginionego osobom, które mieszkają lub pracują w pobliżu. Sprawdź wszelkie miejsca, w których osoba zaginiona może przebywać, zadzwoń do znajomych - wymienia rzecznik puckiej policji.

Jak informuje policja bardzo ważna jest nasza czujność i empatia w kontaktach z osobami chorującymi lub też w podeszłym wieku z naszego otoczenia. Jeśli widzimy kogoś, kto zachowuje się w naszym odczuciu dziwnie, wygląda na zagubionego i jednocześnie prosi np. o wskazanie, którędy dojść na dworzec, bądźmy otwarci na zapytanie i zweryfikowanie planów tej osoby. Jeżeli mamy informację, że taka osoba ma problemy z pamięcią i w przeszłości występowały incydenty związane z niekontrolowanym opuszczeniem miejsca zamieszkania to koniecznym, jest powiadomienie najbliższej rodziny lub jednostki policji. To samo dotyczy nietypowego ubrania, np. na zewnątrz jest zimno, a widzimy osobę w swetrze i kapciach-nie jest to normalny ubiór i powinno to wzbudzić nasze podejrzenia, że może potrzebować pomocy.

Kiedy ustalimy, że ktoś się zgubił i mamy bezpośredni kontakt z taką osobą należy oprosić o dane lub kontakt do rodziny, a jeśli nie możemy tego ustalić, skontaktujmy się z numerem alarmowym 112. Z pewności uzyskamy pomoc. Takie działanie może uratować czyjeś zdrowie i życie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24