22.06.2022 16:00 10 WH/AB/mat.pras./TTM

Rozmawiali o infrastrukturze towarzyszącej elektrowni atomowej

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W wejherowskim starostwie przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, starostowie okolicznych powiatów i wójtowie rozmawiali o budowie atomówki i towarzyszącej jej infrastrukturze.

Spotkanie odbyło się w środę (22 czerwca), a udział w nim wzięli przedstawiciele PEJ, starostowie powiatów wejherowskiego, puckiego i lęborskiego, wójtowie gmin Choczewo, Gniewino, Krokowa, Wicko, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Wejherowo oraz burmistrz miasta Łeba. Pojawili się także reprezentanci podmiotów odpowiedzialnych za realizację wybranych elementów tzw. infrastruktury towarzyszącej elektrowni.

Przygotowania do budowy, a potem sama budowa i eksploatacja elektrowni jądrowej, to złożony proces, na który składa się wiele elementów. Zdajemy sobie sprawę, że towarzyszące tej inwestycji drogi, połączenia kolejowe czy sieci elektroenergetyczne to kwestie, które żywotnie interesują zarówno samorządy, jak i mieszkańców, dlatego też to tym tematom poświęciliśmy dzisiejsze spotkanie. Dziękuję naszym partnerom z Polskich Kolei Państwowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych za udział w dialogu na temat realizowanych przez nich projektów – mówi Joanna Szostek z Polskich Elektrowni Jądrowych.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Strony omówiły status programu budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Nie zabrakło takich tematów jak projekty budowy dróg dojazdowych, linii kolejowej czy sieci przemysłowych.

Rozmawialiśmy o tym, co się zmieni na drogach w naszym powiecie. Dotyczyć to będzie także powiatu lęborskiego. Mówiliśmy też o tym, co się zmieni w transporcie kolejowym. Przedstawiono nam dwa warianty przebiegu linii kolejowej. Na kolejnym spotkaniu będziemy też omawiać koncepcje przebiegu drogi krajowej, która ma być wybudowana do elektrowni jądrowej - mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Zaplanowane są już kolejne spotkania, w których ma wziąć udział także Urząd Morski w Gdyni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24