14.05.2022 17:25 0 WH/TTM

Ochotnicy z Gowina świętują stulecie jednostki

Fot. Kalina Janczewska

Ochotnicza Straż Pożarna w Gowinie istnieje już od stu lat. W sobotę (14 maja) świętowano okrągły jubileusz. "Mieszkańcy tradycję niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przekazują z pokolenia na pokolenie" - zwraca uwagę starosta wejherowski Gabriela Lisius.

W 2022 roku OSP Gowino kończy sto lat. Od tego czasu w jednostce działało wielu mieszkańców Gowina, którzy brali udział w akcjach ratunkowych i pomocowych - gaszą ogień, walczą ze skutkami wichur czy ulew oraz udzielają się charytatywnie.

Czytaj także: 'Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia' - druhowie z Gowina pomagają

W sobotę (14 maja) z okazji jubileuszu o godzinie 12:00 odbyła się msza święta, następnie uczestnicy przemaszerowali na plac, gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości. Przekazano odznaczenia i nagrody.

To jest szczególna uroczystość, bo stworzyli ją sami mieszkańcy, którzy tu żyją od pokoleń i też tę tradycję niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przekazują z pokolenia na pokolenie. Bardzo gratuluję perfekcyjnie przygotowanej uroczystości. Wierzę, że to co się działo przez ostatnie sto lat, będzie kultywowane przez kolejne stulecie - mówi starosta wejherowski Gabriela Lisius.

Ochotnicy aktywnie angażują się w pomoc dla ukraińskich uchodźców. W powiecie wejherowskim przybywa 5 tys. osób, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy. Jak zaznacza starosta, pomoc druhów jest nieoceniona.

Po godzinie 16:00 rozpoczął się festyn rodzinny. W programie także zabawa taneczna z zespołem muzycznym Plus, konkurencje sportowe, dmuchańce, przejażdżki bryczką, kiełbaski z grilla i wiele więcej. Zabawa zakończy się o godzinie 22:00. Pełna rozpiska znajduje się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...