15.05.2022 12:48 2 WH/ZUS

Blisko 80 mln zł z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wypłacono rodzinom z Pomorza

Fot. pixabay.com

Do pomorskiego ZUS-u trafiło 35 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Do tej pory wypłacono blisko 80 mln złotych pomorskim rodzinom.

Od początku roku można składać do ZUS wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od 12. do 35. miesiąca życia. W ramach RKO rodzice i opiekunowie otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Wsparcie jest niezależne od dochodów, a środki nie są opodatkowane. Świadczenie jest wypłacane w miesięcznych transzach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od decyzji wnioskodawcy. Niemal 90 proc. uprawnionych wybiera tę drugą opcję - informuje regionalny rzecznik prasowy Krzysztof Cieszyński.

Wnioski o RKO można składać wyłącznie online – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu [email protected] lub bankowości elektronicznej. Środki z programu są wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany rachunek bankowy.

Ponadto od początku kwietnia rodzice małych dzieci mogą wnioskować o tzw. bon żłobkowy. Dofinansowanie może wynieść do 400 zł miesięcznie na dziecko nie objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym i trafi na konto podmiotu prowadzącego placówkę. Wsparcie przewidziano dla 110 tys. maluchów z całego kraju.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24