25.04.2022 13:00 0 AB/TTM

Bieg i rajd rowerowy - obchody piaśnickie na sportowo

Fot. TTM

X Dni Piaśnickie przeszły do historii. Oprócz złożenia kwiatów pod pomnikiem, uczestnicy oddali hołd pomordowanym na sportowo. W sobotę (24 kwietnia) zawodnicy z całej Polski pobiegli z Piaśnicy, natomiast w niedzielę (25 kwietnia) odbył się piaśnicki rajd rowerowy.

Biegi Piaśnickie od samego początku towarzyszą upamiętnieniom zbrodni. W tym roku mamy wyjątkowe zainteresowanie. Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski, myślę że wiele osób upamiętni dzisiaj swoim wysiłkiem pomordowanych w Piaśnicy - mówi Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

W samym biegu w Piaśnicy wzięło udział ponad 500 uczestników. Trasa rywalizacji była inna, niż zawsze. Przed pandemią zawodnicy biegli od Wejherowa do Piaśnicy, tym razem trasa prowadziła przez piaśnicki las.

Bieg piaśnicki to 10 km dla biegaczy. Zainteresowanie jest bardzo duże w tym roku. Zgłosiło się około 540 osób. Mamy też sporo dzieci i młodzieży, bo ponad 140 osób. To cieszy, że mamy tyle osób chętnych, żeby biec i przede wszystkim, żeby uczcić pamięć pomordowanych - mówi Wojciech Kuziel, radny gminu Wejherowo, organizator.

Dzień później, w niedzielę (25 kwietnia) odbył się rajd rowery. Entuzjaści dwóch kółek z bolszewskiego klubu rowerowego wyjechali do Piaśnicy. Po drodze odwiedzili cmentarz w Rybnie, gdzie zapalili znicze na grobach ofiar marszu śmierci.

Rajd się wpisuje w obchody Dni Piaśnickich, które obchodzimy w gminie Wejherowo. Główną ideą jest upamiętnienie ofiar ludzi, którzy zginęli w lasach piaśnickich. Przez ten rajd chcemy to sportowo uczcić. Trasę zmieniliśmy niedawno, nie jedziemy tylko do Piaśnicy, jedziemy też na cmentarz ofiar z marszu śmierci do Rybna. Złożymy tam wiązankę i znicze - dodaje Wojciech Kuziel, organizator.

W rajdzie wzięli udział członkowie bolszewskiego klubu rowerowego, który działa od 2013 roku. Kolejne obchody Dni Piaśnickich odbędą się za rok.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24