25.04.2022 10:15 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Kredyt hipoteczny na budowę domu - co warto o nim wiedzieć?

Materiał Partnera

Kredyt hipoteczny na budowę domu często jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o własnych czterech kątach. Co do swojej istoty nie różni się od tradycyjnego kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup nieruchomości, jednak nieco inaczej wygląda umowa, sposób wypłaty pieniędzy i metoda rozliczania się z tego finansowania. Co powinieneś wiedzieć na temat kredytu na budowę, zanim złożysz wniosek?

1. Co wyróżnia kredyt hipoteczny na budowę domu?

2. Kredyt hipoteczny - procedura wnioskowania

3. Kredyt hipoteczny na budowę - sposób wypłacania i spłaty

Gdzie szukać najlepszego kredytu hipotecznego? Możesz skorzystać z jednego z popularnych sposobów: albo samodzielnie sprawdzić oferty, na przykład posiłkując się porównywarkami internetowymi, albo skorzystać z usług doradcy. Druga metoda pozwala zyskać bonusy, jak choćby projekty domów za 1 zł w ofercie NOTUS Finanse i Extradom. Więcej na ten temat przeczytasz tu: https://www.extradom.pl/projekty-domow-za-1-zl.

Co wyróżnia kredyt hipoteczny na budowę domu?

Kredyt na budowę domu zasadniczo nie różni się od tradycyjnych ofert hipotecznych, choć istnieje pomiędzy tymi propozycjami bankowymi wyraźna różnica. Mianowicie: decydując się na budowę domu, nie znasz końcowej wartości inwestycji i musisz ją oszacować. Bank natomiast ostateczną kwotę podzieli na transze, z uwzględnieniem warunków umowy kredytowej, w tym twojego wkładu własnego.

Kredyt na budowę domu bywa określany także jako kredyt budowlano-hipoteczny. Ta nazwa od razu wskazuje na jego dwojaki charakter. Na początku to typowy kredyt budowlany, zaś w momencie oddania domu do użytku nabiera cech właściwych dla kredytów hipotecznych. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz tutaj: https://www.extradom.pl/kredyt-hipoteczny.

Kredyt hipoteczny - procedura wnioskowania

Gdy planujesz budowę domu jednorodzinnego, czeka cię przejście przez procedurę weryfikującą zdolność kredytową. Przebiega ona podobnie jak przy zakupie nieruchomości Odpowiednie przygotowanie niejednokrotnie skraca czas oczekiwania, gdyż nie musisz dostarczać dodatkowych dokumentów, a weryfikacja kompletnych zaświadczeń i potwierdzeń przebiega szybciej. Jak wygląda to w praktyce?

• Zdolność kredytowa - sprawdzenie

W pierwszej kolejności sprawdź swoją zdolność kredytową. Zyskasz dzięki temu rozeznanie, na jaki kredyt mieszkaniowy możesz sobie pozwolić i ile wkładu własnego musisz przygotować. Co ważne, banki stosują rozmaite algorytmy, dlatego maksymalna wartość może różnić się w zależności od instytucji finansowej, do której zwrócisz się z takim zapytaniem.

• Porównanie propozycji

Różnica w zdolności kredytowej to tylko jeden z powodów, dla których warto sprawdzić oferty kilku banków. Znacząco różnić może się także rzeczywista roczna stopa oprocentowania, marża banku oraz opłaty dodatkowe.

• Złożenie wniosku kredytowego wraz z załącznikami

Po wybraniu najkorzystniejszej oferty złóż wniosek kredytowy z kompletem dokumentów. W przypadku budowy domu niektóre załączniki - na przykład pozwolenie na budowę - trzeba dostarczyć w momencie składania wniosku, inne można donieść później.

Z reguły oczekiwanie na odpowiedź banku to ok. 5 - 7 tygodni.

Kredyt hipoteczny na budowę - sposób wypłacania i spłaty

Dość wyraźna różnica pomiędzy kredytem hipotecznym przeznaczonym na kupno nieruchomości a kredytem na budowę polega na sposobie jego wypłaty i spłaty.

W pierwszym przypadku cała kwota jest przekazywana po podpisaniu aktu notarialnego na konto sprzedającego. Przy budowie jednak sumę dzieli się na transze, ustalane w oparciu o analizę inżyniera budowlanego. Najczęściej każda z transz kredytu odpowiada kolejnemu etapowi prac: stanowi zerowemu, surowemu zamkniętemu i wykończeniowemu. Bank wypłaci kolejną pulę środków, przekonawszy się, że środki z poprzedniej wydano zgodnie z przeznaczeniem.

Spłata kredytu na budowę regulowana jest umową. Przeważnie w dokumencie umieszcza się informację o rocznej lub dwuletniej karencji w spłacie kapitału, a co oznacza, że inwestor reguluje jedynie odsetki.


Czytaj również: