31.03.2022 08:58 22 PM/PEJ

Kolejny krok w kierunku budowy atomówki na Pomorzu

Fot. pixabay.com

Raport o oddziaływaniu na środowisko elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu został złożony do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Oznacza to, że teraz możliwe będzie wznowienie postępowania ws. wydania decyzji środowiskowej.

Przypomnijmy, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino”, znajdująca się na terenie gminy Choczewo, została wskazana jako preferowane miejsce posadowienia elektrowni – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Raport o oddziaływaniu na środowisko został złożony do GDOŚ 29 marca. To kolejny krok w kierunku uzyskania pozwolenia środowiskowego.

Raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa jest kluczowym dokumentem w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowej – poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Analizom poddano dwa warianty lokalizacyjne elektrowni. Wariant 1 to lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz wariant 2 – lokalizacja Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino.

Oba były wskazane i wymienione z nazwy już w 2014 roku i zostały przeanalizowane w ramach podwariantów technicznych dotyczących sposobu chłodzenia elektrowni, czyli w otwartym obiegu chłodzenia wodą morską oraz z wykorzystaniem chłodni kominowych wykorzystujących wodę morską lub w wersji odsolonej – informuje spółka.

Raport o oddziaływaniu na środowisko powstał w oparciu o wyniki badań lokalizacyjnych i środowiskowych.

To GDOŚ, a nie inwestor, wyda decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla posadowienia elektrowni – informował na początku marca inwestor.

Wraz z raportem środowiskowym spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła też dokumentację na potrzeby przeprowadzenia transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko.

Przypomnijmy, że spółka PEJ w grudniu 2021 roku poinformowała, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino”, na terenie gminy Choczewo, została wskazana jako preferowane miejsce posadowienia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Inwestycja, ze względu na swoją skalę, realizowana będzie zarówno na terenie gminy lokalizacyjnej, jak i gmin ościennych - poszczególne elementy infrastruktury towarzyszącej powstaną na terenie całego województwa pomorskiego.

Spółka PEJ zaplanowała również cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 2 kwietnia w Słajszewie. W połowie marca odbyły się rozmowy dotyczące przyszłości regionu w związku z budową i eksploatacją elektrowni jądrowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów z przedstawicielami rządu i spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24