07.03.2022 10:00 0 AB/mat.pras.

Do Gdyni dotarły pociągi z ukraińskimi uchodźcami

mat.pras.

W niedzielę (6 marca) do Gdyni dotarły pociągi z Ukraińcami. Uchodźcami zaopiekowali się żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wsparli osoby starsze, niepełnosprawne oraz matki z dziećmi.

Pomorscy terytorialsi przenieśli bagaże Ukraińców do autobusów, którymi pojechali do tymczasowego miejsca pobytu.

W związku z dramatyczną sytuacją, w jakiej znaleźli się Ukraińcy, mieszkańcy Pomorza przychodzą im z pomocą. Na terenie całego województwa organizowane są zbiórki, a Pomorzanie udzielają im schronienia pod dachami własnych domów - informuje Maciej Szalbierz z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Większość uchodźców trafiła z Gdyni do mieszkań osób prywatnych, natomiast pozostali do jednego z ośrodków wypoczynków, gdzie zostały im zapewnione najpotrzebniejsze rzeczy.

mat.pras. mat.pras. mat.pras. mat.pras.

Terytorialsi z Pomorza regularnie wspierają uchodźców. Przez 24 godziny na dobę pomagają w punktach recepcyjnych w Gdańsku, a także na infolinii uruchomionej w Urzędzie Wojewódzkim.

W punkcie recepcyjnym w Domu Harcerza terytorialsi zajmują się rejestracją osób przybywających z Ukrainy, pomagają w zorganizowaniu tymczasowego noclegu oraz wydzielają posiłki. Jeżeli będzie taka potrzeba, żołnierze są również w stanie świadczyć pierwszą pomoc medyczną, albowiem mają ukończony kurs pierwszej pomocy - dodaje Maciej Szalbierz.

Tylko w niedzielę (6 marca) na Pomorze pociągami przyjechało ponad 300 osób z Ukrainy.


Czytaj również: