02.03.2022 13:30 0 AB/CBŚP

Kradli samochody w kraju i zagranicą, a potem je sprzedawali

Fot.pixabay.com

Funkcjonariusze z Gdańska rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Samochody kradziono w Szwecji, Niemczech i w Polsce, później je legalizowano i sprzedawano. W związku ze sprawą zatrzymano 20 osób i odzyskano 6 aut. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Postępowanie prowadzą funkcjonariusze z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku. Grupa przestępcza miała kraść auta z terenu Szwecji, Niemiec i Polski w latach 2017-2020.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu wywodzili się głównie z Pomorza i były to trzy grupy współpracujące ze sobą. Śledczy ustalili, że członkowie grup mieli określone zadania, były osoby odpowiedzialne za znalezienie konkretnego modelu auta, jego kradzież, zorganizowanie przeróbek blacharskich czy mechanicznych - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Po kradzieży do działań włączali się paserzy i tzw. słupy, na które rejestrowano samochody. Po legalizacji auta były sprzedawane klientom. Funkcjonariusze prowadzili działania w tej sprawie przez wiele miesięcy na terenie województwa pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego tylko w 2021 roku. Ostatnie zatrzymania odnotowano w powiecie bytowskim, gdzie do aresztu doprowadzone zostały dwie osoby.

Łącznie w sprawie występuje 20 podejrzanych, którym zarzucane są przestępstwa m.in. kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustwa czy poświadczanie nieprawdy w dokumentacji. 13 osób usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 3 osobom zarzuca się kierowanie gangami - dodaje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Sprawa jest rozwojowa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...