28.01.2022 13:30 8 PM

Energia elektryczna z wiatraków na Pomorzu ma popłynąć w 2026 roku

Zdjęcie ilustracyjne/ źródło: pixabay.com

Trwają intensywne prace nad budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Obecnie PGE i Ørsted poszukują partnera, z którym podpiszą umowę najmu statków instalacyjnych. Rozpoczął się także przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW. Produkcja energii elektrycznej ma rozpocząć się w 2026 roku.

PGE i Ørsted rozpoczynają poszukiwania partnera, z którym podpiszą umowę najmu statków instalacyjnych, które wesprą prace przy montażu generatorów turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica to strategiczny projekt inwestycyjny Grupy PGE, realizowany w partnerstwie z Ørsted i największa inwestycja wiatrowa na Morzu Bałtyckim. Ma też kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy aby udział polskich przedsiębiorstw w realizacji morskich inwestycji wiatrowych był jak największy – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW, jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW ma być oddany do 2027 roku. Wiadomo także, że na terenie gminy Choczewo powstanie stacja elektroenergetyczna. Stąd popłynie prąd na Polskę.

Źródło: baltica.energy

W 2022 roku partnerzy projektu spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad pozyskaniem pozwoleń na budowę. Jest to ostatnie pozwolenie wymagane polskim prawem przed podjęciem finalnej decyzji inwersyjnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24