18.01.2022 12:00 1 PM/PG

Studenci zbudują dron portowy zapobiegający skażeniom

Fot. pg.edu.pl

Studenci z Politechniki Gdańskiej pracują nad nowym projektem. To SeaSentinel, czyli dron portowy, który z poziomu wody będzie monitorował czystość basenu portowego, ale też zapobiegał wszelkim skażeniom.

Pomysłodawcą projektu jest Igor Rusiecki, student pierwszego roku oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Prace nad dronem rozpoczął jeszcze w liceum i już na wstępnym etapie dotarł do finału konkursu Explory, a teraz postanowił kontynuować pracę na Politechnice Gdańskiej z zespołem koła naukowego Politechniki Gdańskiej - SimLE.

Każdy dron ma być wyposażony w czujniki, sprawdzające takie parametry jak zmętnienie wody, temperatura i być może pH.

Projekt drona portowego oparty jest na koncepcji portu przyszłości. Obecnym na rynku od lat trendem jest automatyzacja i chęć ograniczenia tzw. czynnika ludzkiego. Znaczna część kolizji nie powstaje z powodu usterek czy warunków pogodowych, ale właśnie przez nieumyślne zachowanie człowieka – mówi Igor Rusiecki.

Dron ma być oczami władz portowych.

Dron ma być oczami władz portowych. Żeby działać i czyścić, trzeba wiedzieć, że to zanieczyszczenie występuje i nasz projekt ma temu służyć – zaznacza Igor Rusiecki.

Urządzenie ma powstać do końca 2022 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24