12.01.2022 11:03 0 WH/TTM

‘To będzie najnowocześniejszy obiekt w województwie pomorskim’ - nowa strażnica w Rumi w 2026 roku

Fot. TTM

W Rumi przy ul. Fredry-Reja powstanie nowa siedziba strażaków. Jak mówi komendant st. bryg. Jacek Niewęgłowski, będzie to najnowocześniejszy obiekt w województwie pomorskim. Ponadto powstanie grupa ratownictwa wysokościowego. Inwestycja warta blisko 19 mln złotych ma być gotowa w 2026 roku.

We wtorek (11 stycznia) podpisano akty notarialne w sprawie strażnicy między miastem Rumia a powiatem wejherowskim.

Za zgodą wojewody pomorskiego, obecne miejsce, gdzie znajduje się jednostka ratowniczo-gaśnicza w Rumi będzie sprzedane z 99 procentową bonifikatą na rzecz miasta Rumia. Natomiast Rumia przekaże nową działkę, niezabudowaną pod budowę zupełnie nowej jednostki – wyjaśnia starosta wejherowski Gabriela Lisius.

To oznacza, że strażacy po wybudowaniu obiektu przeniosą się do siedziby przy zbiegu ulic Fredry i Reja. Po zamianie gruntów ruszy procedura pozwolenia na budowę, przetarg i realizacja.

Diametralnie zmienią się warunki dla strażaków i ich funkcjonowanie. Pojawi się zaplecze garażowe z zapleczem technicznym, warsztatowym, z myjnią do obsługi pojazdów. Będzie część socjalno-bytowa dla strażaków z zapleczem przygotowania i konserwacji ubrać. To będzie najnowocześniejszy obiekt w województwie pomorskim – wylicza st. bryg. Jacek Niewęgłowski, komendant PPSP w Wejherowie.

Nowa siedziba ma być gotowa w 2026 roku. To jednak nie wszystko, bo jednostka ratowniczo-gaśnicza nr 2 będzie także specjalizować się w innego rodzaju zdarzeniach.

Decyzją komendanta wojewódzkiego PSP, aby na bazie jednostki w Rumi zafunkcjonuje grupa specjalistyczna ratownictwa wysokościowego. Budowa obejmuje też obiekt dla ćwiczeń grupy wysokościowej z całym zapleczem magazynowym do sprzętu, ale też dedykowany samochód – dodaje Niewęgłowski.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTACM Fot. TTM/ Miejsce nowej siedziby JRG nr 2 w Rumi Fot. TTM/ Miejsce nowej siedziby JRG nr 2 w Rumi vlcsnap-2022-01-12-10h10m18s040.png Fot. TTM Fot. TTM

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, ponieważ to na pewno ogromny wzrost bezpieczeństwa, znacznie lepsze warunki pracy dla strażaków. Warunki do szkoleń, do ćwiczeń będą znacznie lepsze, bo ta obecna strażnica, to wiemy, że jakościowo jest jedną z najsłabszych. Jest oczywiście sentyment historyczny, ale jednak ta praktyczna wartość nowego obiektu ma zdecydowane pierwszeństwo i potrzebę – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Koszt budowy nowej strażnicy to niespełna 19 mln złotych. Inwestycja ma być zrealizowana z budżetu państwa w ramach ustawy modernizacyjnej służb mundurowych na lata 2022-2025.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24