11.01.2022 11:11 3 WH/mat.pras.

AWFiS z Gdańska wśród najlepszych sportowych uczelni świata

Fot. AWFiS/Facebook

Gdańska Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu znalazła się w tzw. rankingu szanghajskim - prestiżowym zestawieniu najlepszych ogólnoświatowych uczelni, który obejmuje także uczelnie sportowe. „To dla nas ogromny postęp” - komentuje akademia.

Shanghai Ranking’s Global Ranking of Sport Science Schools and Departments to zestawienie 300 najlepszych uczelni o profilu sportowym z całego świata.

Aż 285 to duże i bogate uczelnie, zwykle uniwersytety różnego typu, posiadające jednostki (w postaci wydziałów czy instytutów dedykowanych temu typowi działalności) związane ze sportem. Tylko 15 jednostek z Top300 to uczelnie w całości sportowe, poświęcone wyłącznie działalności naukowej związanej z tematyką sport science i właśnie w tym prestiżowym gronie 15 najlepszych uczelni sportowych z całego świata znalazła się gdańska akademia, co jeszcze bardziej podkreśla znaczenie pozycji, osiągniętej przez uczelnię – mówi Mikołaj Polak, rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku.

Fot. mat.pras.

Pozycja w rankingu zależy przede wszystkim od liczby prac, które powstają na uczelni oraz miejsca ich publikacji.

W latach 2015-2019 w AWFiS Gdańsk konsekwentnie rośnie współczynnik Impact Factor. Sumaryczny IF wszystkich publikacji naszych pracowników w roku 2015 wynosił 69, w 2016 – 93, w 2017 – 104, w 2018 – 152, w 2019 – 197. Dla takiej niewielkiej uczelni jak nasza, w której średnia liczba pracowników prowadzących działalność naukową to zaledwie kilkadziesiąt osób, a dotacja ministerialna w porównaniu do dużych uczelni, jakimi są uniwersytety jest bardzo niska, to ogromny postęp, czego bezpośrednim odzwierciedleniem jest nasza obecność w rankingu szanghajskim – zwraca uwagę rektor prof. dr hab. Paweł Cięszczyk.

W szanghajskim zestawieniu znalazła się jeszcze jedna polska placówka – Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24