03.12.2021 10:45 0 PM/UM Gdynia

Przetarg na teren po 'Maximie' odwołany

Źródło: gdynia.pl / fot. Marcin Mielewski

Do sądu wpłynął wniosek, który dotyczy wpisu do ksiąg wieczystych o zakazie zbywania lub obciążania nieruchomości. Oznacza to, że poszukiwania kupca na teren po byłym „Maximie" w Gdyni przesuną się w czasie.

We wrześniu informowaliśmy, że kultowy lokal, znany z piosenki Lady Pank - Maxim jest na sprzedaż. Cena wywoławcza miała wynieść 25 mln złotych – więcej na ten temat tutaj.

Teraz okazało się, że nieruchomość w Orłowie, na której niegdyś działał słynny klub „Maxim" na razie nie znajdzie nowego właściciela. Miasto jest zmuszone odwołać zaplanowane na piątek (3 grudnia) postępowanie przetargowe dotyczące nieruchomości przy ul. Orłowskiej 13-15.

Swoje roszczenia dotyczące tzw. prawa pierwszeństwa nabycia działki zgłosił reprezentant osoby podającej się za spadkobiercę byłego właściciela terenu. Wnioskodawca zdecydował się na taki ruch pomimo otrzymania informacji, że owo prawo mu nie przysługuje – na co wskazywały wcześniejsze analizy. Miejscy prawnicy nie mają wątpliwości, iż zgłaszane roszczenia spowodują jedynie kilkuletnie przedłużenie całej procedury, ale nie przyniosą wnioskującemu pożądanego rozstrzygnięcia. Sytuacja prawna gruntu jest zawsze dokładnie analizowana jeszcze przed ogłoszeniem przetargu – informuje gdyński urząd miasta.

Ostatecznie Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał postanowienie w tej sprawie na dwa dni przed planowanym przetargiem, czyli 1 grudnia.

Miasto już wcześniej podjęło działania, które będą zmierzać do jak najszybszego wyjaśnienia całej sytuacji. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek wystosował odpowiedź do osoby zgłaszającej roszczenia, w której podkreśla, iż z prawnego punktu widzenia nie można uznać jej za spadkobiercę poprzedniego właściciela nieruchomości, któremu służy prawo pierwszeństwa w  nabyciu, gdyż nie doszło do pozbawienia prawa własności nieruchomości lub przejęcia majątku – czytamy na gdynia.pl.

Przypomnijmy, że przedmiotem postępowania był położony zaledwie kilkadziesiąt metrów od linii brzegowej teren przy ul. Orłowskiej i promenadzie Królowej Marysieńki. Jego cena wywoławcza to 25 milionów złotych (bez VAT). Należące do miasta grunty to nie tylko nieruchomość, na której do 2004 roku funkcjonował słynny klub „Maxim", ale i sąsiednia działka po przedwojennym pensjonacie „Czerwony Dwór". Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyszły właściciel w tym miejscu będzie mógł zlokalizować usługi turystyki i kultury, a także (częściowo) wielorodzinną zabudowę mieszkaniową.

Grudniowy przetarg wzbudził zainteresowanie kilku potencjalnych inwestorów, którzy zdecydowali się wpłacić w terminie niezbędne wadium, ale będą musieli zaczekać na uregulowanie sytuacji prawnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24