27.10.2021 15:30 5 PM

W weekend zmiana czasu na zimowy. Ostatni raz przestawimy zegarki?

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay.com

W nocy z soboty na niedzielę (30-31 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy. Nasze zegarki przestawimy z godz. 3:00 na godz. 2:00, dzięki czemu będziemy spać o godzinę dłużej.

Co ważne Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi przepisami w sprawie odwołania czasu letniego w latach 2022-2026. Do opracowania regulacji dotyczącej zmian czasu zobowiązane są wszystkie kraje Unii Europejskiej.

W marcu 2019 roku Parlament Europejski powiedział tak regulacjom, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu. Projekt przewiduje, że ostatnia zmiana czasu miałaby nastąpić w 2021 roku.

Zmianę na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.

Jest wielu zwolenników i przeciwników zmiany czasu. Ma ona podstawy ekonomiczne, bo oszczędzamy energię, wykorzystując jak najdłużej światło dziennie. Jest to jednak spory kłopot m.in. w transporcie - nocne połączenia pociągów i autokarów mają wówczas godzinną przerwę.

Przeciwnicy, jak i naukowcy twierdzą, że przestawianie zegarków ma negatywny wpływ na organizm. Odczuwają to zwłaszcza osoby pracujące w nocy, starsze, dzieci i ludzie cierpiący na depresję zimową.

Czasu na swoich zegarkach nie będą musieli zmieniać wszyscy. W większości przypadków – na laptopach, smartfonach i innych urządzeniach nowej generacji godzina zmieni się sama.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24