17.10.2021 10:44 13 NW/Prokuratura Krajowa

44 podejrzanych w sprawie wyłudzeń dotacji unijnych o wysokości ponad 44 mln zł

Fot. pixabay.com

Prokuratura Regionalna w Gdańsku przedstawiła zarzuty kolejnym osobom w śledztwie dotyczącym wyłudzenia dofinansowania pochodzącego ze środków unijnych oraz dotacji celowej z budżetu krajowego. W sumie podejrzane są 44 osoby, które wyłudzić miały ponad 44 mln zł.

Podejrzanym zarzuca się kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w kwocie ponad 44 mln zł, prania brudnych pieniędzy, posługiwania się podrobionymi dokumentami oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Postępowanie dotyczy procederu wyłudzeń w latach 2013-2016. Chodzi o dofinansowania unijne do realizacji projektów w ramach prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W czerwcu 2019 r. zatrzymano 18 podejrzanych w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji w łącznej kwocie ponad 27 milinów złotych. Podmiotem, który ubiegał się i w konsekwencji uzyskał dofinansowanie była spółka prawa handlowego z województwa wielkopolskiego prowadząca działalność gospodarczą w dziedzinie produkcji mebli - czytamy na stronie Prokuratury Krajowej.

Zatrzymanym przedstawiono wówczas zarzuty kierowania bądź udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w wysokości ponad 27 mln zł oraz prania brudnych pieniędzy 

W wyniku dalszych działań, ustalono kolejne spółki i osoby zamieszane w proceder wyłudzania dotacji. W konsekwencji zarzuty przedstawiono kolejnym 26 osobom.

Jeden z wątków postępowania dotyczył kolejnego wyłudzenia dofinansowania do projektu w kwocie ponad 17 mln zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz dotacji celowej z budżetu krajowego. Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Oś priorytetowa 4 – Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia. Beneficjentem dofinansowana była spółka prawa handlowego z siedzibą w Poznaniu - podaje prokuratura.

Mechanizm wyłudzenia

Jak ustalono, w składanych wnioskach o dofinansowanie podawane były nierzetelne i nieprawdziwe informacje, mające istotny wpływ na decyzje o przyznaniu dotacji unijnych, dotyczące m.in. struktury organizacyjnej i własnościowej spółek. W dokumentacji znacząco zawyżano także ceny środków trwałych, których zakup miał być dofinansowany w ramach dotacji.

Przestępstwo kontynuowano na etapie rozliczenia uzyskanego dofinansowania. Sprawcy przedkładali nieprawdziwe dokumenty dotyczące poniesienia wyższych wydatków niż w rzeczywistości, w tym nierzetelne faktury VAT.

Na poczet grożących kar i środków karnych zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości ponad 18 mln zł. Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24