13.10.2021 08:10 23 WH/WIOŚ

‘Nieprzyjemny, intensywny zapach gnilny’. Są wyniki badania wody z Zatoki Puckiej

Fot. WIOŚ w Gdańsku

W pobliżu Zatoki Puckiej w Kuźnicy i Jastarni wyczuć było można nieprzyjemne i uciążliwe zapachy. Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki wody. Okazało się, że przyczyną odoru były beztlenowe procesu rozkładu materii organicznej i wytwarzanie w ich trakcie złowonnego siarkowodoru.

We wrześniu inspektorzy WIOŚ przeprowadzili oględziny i pobrali próbki wody z dwóch punktów pomiarowych w strefie przybrzeżnej. To reakcja na otrzymane skargi uciążliwego zapachu w strefie przybrzeżnej Zatoki Puckiej na odcinku Kuźnica-Jastarnia.

Można było zaobserwować duże ilości glonów zalegających na plaży oraz na wale kamiennym. Wyczuwalny był również nieprzyjemny, intensywny zapach gnilny. Uzyskane wyniki badań laboratoryjnych pobranych prób wody wskazują na znaczne podwyższenie zawartości substancji biogennych takich, jak azot i fosfor, jak również podwyższenie zawartości związków węgla. Ponadto zawartość tlenu w analizowanych próbkach wody była znacznie obniżona – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Natomiast analiza mikroskopowa wskazała na obecność żywych organizmów z rodzaju Oscillatoria i Planktolyngbya (sinice), z rodzaju Cryptomonas (kryptofity), z rodzaju Nitzschia, Navicula, Amphiprora (okrzemki) oraz orzęsków, jak również szczątki roślinne, naturalnie występujące w wodzie.

Wyniki badań oznaczają beztlenowe procesy rozkładu materii organicznej i wytwarzanie w ich trakcie złowonnego siarkowodoru.

Fot. WIOŚ w Gdańsku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24