12.09.2021 17:20 2 WH/ZUS

'Czternastka' bez wniosku

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

W listopadzie emeryci i renciści mają otrzymać tzw. czternastki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że aby uzyskać świadczenie nie jest konieczne składanie wniosku.

„Czternastka" będzie przysługiwała osobom, które na 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, które mają zawieszone prawo do świadczeń - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czternasta emerytura w wysokości 1250,88 zł brutto zostanie wypłacona w listopadzie. Pełną kwotę mają otrzymać emeryci i renciści, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W pozostałych przypadkach „czternastka” zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Na przykład jeśli emerytura wynosi 3000 zł, „czternastka” będzie obniżona o 100 zł. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym czy zwolnionym z podatku. Co ważne „czternastka” nie będzie podlegała potrąceniom i egzekucjom komorniczym - czytamy w komunikacie ZUS.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24