20.07.2021 17:00 0 NW/Port Lotniczy w Gdańsku

Coraz więcej osób podróżuje samolotami

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

W ciągu sześciu miesięcy gdańskie lotnisko przyjęło blisko 400 tys. osób, co w porównaniu do roku ubiegłego oznacza spadek pasażerów o 57,2 proc. Z każdym miesiącem jednak zainteresowanie lataniem wzrasta i port obsługuje coraz większą liczbę pasażerów.

Tylko w czerwcu gdańskie lotnisko obsłużyło ponad 155 tys. osób, podczas gdy w maju było ich o ponad 72 tys. mniej, a w kwietniu o blisko 110 tys.

Dane o liczbie pasażerów, którzy odwiedzili nasze lotnisko w ciągu pół roku 2021 są niższe niż za taki sam okres roku ubiegłego, a dużo niższe niż w rekordowym roku 2019, ale najważniejsza jest widoczna tendencja wzrostowa. Pasażerowie do nas wracają, chcą latać i latają za granicę, a także na trasach krajowych. Latają do pracy, znajomych i do rodziny, a ostatnio przede wszystkim na wakacje. Wierzymy, że pasażerów będzie coraz więcej. Podróżowanie nadal nie jest łatwe, mimo wprowadzonego Unijnego Certyfikatu Covid. Tym bardziej cieszy fakt, że coraz więcej osób decyduje się na podróże - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

W tegorocznej siatce jest 91 połączeń z Gdańska, na 77 lotnisk do 22 państw – w tym także do polskich miast. W pierwszej połowie tego roku pojawiły się nowe połączenia do Heraklionu i Chianii oraz na Santorini w Grecji, do Splitu i Zadaru w Chorwacji, do Burgas w Bułgarii i do Lublina.

Cała siatka dostępna jest na stronie Portu Lotniczego w Gdańsku.

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

Czas obsługi pasażerów na lotnisku nigdy nie należał do najkrótszych, a procedury covidowe nie poprawiają sytuacji. Jednak, jak informuje Kloskowski, port jest w trakcie rozbudowy i przebudowy terminalu pasażerskiego, co ma poprawić komfort obsługi pasażerów.

W miniony weekend oddaliśmy do użytku dwie nowe karuzele bagażowe w hali przylotów, znajdujące się na styku starej i nowej części budynku. To usprawni ruch bagażowy, znacząco rozładuje zatory i skróci czas oczekiwania na bagaż po przylocie do Gdańska, co jest bardzo ważne przy wzrastającym ruchu lotniczym, szczególnie turystycznym i wakacyjnym - dodaje prezes gdańskiego portu lotniczego.

Za zwiększającą się liczba pasażerów rośnie liczba operacji lotniczych. W pierwszej połowie 2021 roku było ich w sumie prawie 9 tys. (tylko o 23,8% mniej niż w rok wcześniej). W pierwszym kwartale 2021 było prawie 3,5 tys. startów i lądowań, a w drugim już ponad 5,5 tys.

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

O ile przychody cargo stanowią tylko 1,5% przychodów spółki, to w pół roku obsłużono prawie 4,5 tys. ton przesyłek (o 37,6% więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku).

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24