07.07.2021 13:30 2 PM

Sinice w Bałtyku - zamknięto kąpieliska na Pomorzu

Fot. Serwis kąpieliskowy

Z powodu sinic zamknięto kilka kąpielisk na Pomorzu. Nie wykąpiemy się w Lubiatowie, Białogórze, Dębkach, Karwieńskich Błotach Drugich, Jastarni, Juracie, Chałupach i na małej plaży w Helu. Wysypka, swędzenie i łzawienie z oczu, wymioty czy biegunka to jedne z objawów, jakie mogą u nas wystąpić po kontakcie z sinicami.

Fot. Serwis kąpieliskowy

Wysokie temperatury przyczyniły się do zakwitu sinic w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Sanepid przypomina, że kąpiel w takiej wodzie może być szkodliwa dla naszego zdrowia, dlatego kąpieliska, w których występują sinice zostają zamknięte.

Charakterystycznym przejawem występowania sinic jest nieprzyjemny zapach wody i gęste kożuchy, jakie formują się na jej powierzchni. Często pojawia się też mętna piana.

O kontakcie z sinicami świadczyć mogą takie objawy jak rumień skórny, nudności, wymioty, ból głowy, brzucha, dreszcze, duszności, podrażnienie oczu czy gorączka.

Czym są sinice? To cyjanobakterie, które występują we wszystkich zbiornikach wodnych. Niektóre z nich w momencie kwitnienia mogą produkować związków toksyczne. W Bałyku najczęściej robi to gatunek nodularia spumigena. Na jej zakwit mają wpływ trzy czynniki: wysoka temperatura, delikatne falowanie wody i dostęp do azotanów i fosforanów, które przyśpieszają proces rozmnażania. Kwitnienie sinic w sezonie letnim jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.

Aktualne informacje o zamkniętych kąpieliskach znajdują się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...