22.06.2021 17:00 0 WH/TTM

Tradycji stało się zadość – 75-lecie LZS w Luzinie

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Za nami obchody 75-lecia Ludowych Zespołów Sportowych. Przez cały weekend w Luzinie odbywały się zawody sportowe. Nie zabrakło dawnych konkurencji np. turnieju o Złoty Kask, rzutu kaloszem czy przeciągania liny.

W 2021 roku przypada 75. rocznica utworzenia LZS – polskich klubów sportowych, które działają głównie na wsiach. Szczyt swojej popularności przeżywały w czasach PRL-u. Z tej okazji zorganizowano wyjątkowe wydarzenie na terenie Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Kultury w Luzinie.

W piątek (18 czerwca) oficjalnie została otwarta pierwsza wystawa Muzeum Sportu Wiejskiego. Blisko 500 osób przekazało swoje pamiątki, które są związane z działalnością Ludowych Zespołów Sportowych. Nowa placówka w swoich zasobach posiada tysiące eksponatów.

Okazało się, że jest duże zapotrzebowanie społeczne na powstanie takiej wystawy, która zaczyna być ogólnopolska. Pamiątki podarowano nam między innymi z województwa łódzkiego – mówi Piotr Klecha, dyrektor GOSRiT w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.

W Luzinie pojawili się olimpijczycy – Andrzej Wroński i Leszek Kosakowski. Podczas uroczystości wręczono podziękowania dla działaczy LZS.

Działam w sporcie od 1966 roku. Szkoły rolnicze były zawsze mocno związane z LZS-em. Co roku mieliśmy mistrzostwa województwa LZS-u we wszystkich dyscyplinach sportowych. Brały w tym udział wszystkie szkoły rolnicze. Ludowe zespoły miały dla nas ogromne znaczenie. Każdy uczeń, który startował w zawodach, był członkiem LZS. To były ogromne imprezy, duże przygotowania i wielkie zaangażowanie młodzieży – zwraca uwagę Zygfryd Anhalt, jeden z wyróżnionych działaczy.

Natomiast w sobotę (19 czerwca) zostały zorganizowane V Wojewódzkie Igrzyska LZS.

Przyjechali do nas reprezentanci ponad 30 gmin, z czego się bardzo cieszymy, bo mamy wielkie obchody. Blisko 800 sportowców w różnych konfiguracjach rywalizowało w zawodach. Konkurencje to koszykówka, tenis stołowy, baśka, siatkówka plażowa, turniej piłkarski, przeciąganie liny, rywalizacja strażaków czy rzut kaloszem dla wójtów – wylicza Piotr Klecha.

Ponadto odbył się Turniej o Złoty Kask. Była to reaktywacja imprezy, która przestała być organizowana po transformacji. W konkursie udział wzięło 17 dorosłych oraz 7 młodocianych zawodników. Główną nagrodą był tytułowy kask.

Zawody składają się z toru sześciu przeszkód. Główny akcent kładzie się na sprawność poruszania się motocyklem. To motocykle zabytkowe, które zmotoryzowały Polskę wieś sprzed 50, 60 i 30 lat – mówi Piotr Pazdyka, wiceprezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Jedną z najciekawszych konkurencji sportowych był rzut kaloszem dla wójtów.

Rzucałem kaloszem, daleko latały i było bardzo fajnie. To są konkurencje, które kiedyś były praktykowane. Przygotowano nietypowe nagrody jak worek ziemniaków, łopata i widły. Chcemy pokazać, że dawniej nagrodami nie były puchary, tylko rzeczy praktyczne, które używano – tłumaczy wójt gminy Luzino Jarosław Wejer, który wygrał worek ziemniaków.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24