18.06.2021 18:35 3 WH/TTM

Wejherowski ośrodek dla niesłyszących świętuje 100. urodziny

Fot. TTM

Sto lat temu w Wejherowie powstał ośrodek dla niesłyszących i słabosłyszących, który cieszy się renomą w całej Polsce. W piątek (18 czerwca) hucznie świętowane były setne urodziny placówki. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Nie zabrakło prezentów.

Historia ośrodka szkolno-wychowawczego dla niesłyszących i słabosłyszących przy ul. Sobieskiego w Wejherowie to miejsce szczególne dla całego społeczeństwa. To właśnie tam niesłyszące dzieci są przygotowywane do życia wśród słyszących. To jedyna placówka w kraju, gdzie podopieczni uczą się mówić, a język migowy jest tylko wspomagającym. Ważną rolę w tym miejscu odgrywa również sport.

W 1986 roku powstał międzyszkolny klub sportowy dla niesłyszących „Olimp”. W 2004 roku dołączyliśmy do Polskiej Federacji Sportu w Lublinie. Największe sukcesy mamy w lekkoatletyce, tenisie stołowym i piłce nożnej. Sport jest bardzo ważną częścią naszego życia. Młodzież niesłysząca aktywnie uczestniczy w sporcie. To ich motywuje do działania – mówi Katarzyna Malinowska-Rezk, nauczycielka wychowania fizycznego.

Wychowankowie wejherowskiego ośrodka mają wysokie osiągnięcia zarówno w sporcie, jak i nauce.

Czuję ogromną wdzięczność dla ośrodka. Od dzieciństwa miałem zdolności humanistyczne. Moi nauczyciele bardzo mnie wspierali - motywowali mnie, abym pisał opowiadania. Dzisiaj jestem nauczycielem historii i nie mam problemów jako osoba niesłysząca – mówi Tomasz Świderski, wychowanek wejherowskiej placówki.

Pracownicy wejherowskiego ośrodka oraz uczniowie walczą z wykluczeniem i stereotypami, które nadal są żywe i obecne w codziennym życiu.

Przez sto lat ośrodek pokazywał, że osoby słabosłyszące i niesłyszące są pełnoprawnymi obywatelami naszego społeczeństwa. Nie są tylko gośćmi. Uczymy społeczeństwo funkcjonowania i współpracy razem z osobami niesłyszącymi – zwraca uwagę Ewelina Lulińska, dyrektorka ośrodka.

W piątek (18 czerwca) oficjalnie świętowano rok jubileuszowy placówki. Było to ważne wydarzenie dla całego miasta, jak i województwa pomorskiego. W Wejherowie pojawił się m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

Historia tego ośrodka jest bardzo bogata. Ten ośrodek przez wiele lat potrafił wykreować swój własny sposób nauczania, który był sławny nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Dla Wejherowa ta stuletnia historia to piękna karta – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Świętej Trójcy. Następnie o godzinie 12:00 w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której m.in. niesłyszący zaprezentowali piosenkę miganą. Pojawiły się również przedstawienia teatralne.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas Fot.Kacper Skoczylas

Z okazji urodzin placówka otrzymała busa oraz dotację w wysokości 100 tys. złotych na kupno pomocy dydaktycznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24