02.06.2021 13:25 0 WH/mat.pras.

Muzyką będą krzewić patriotyzm

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Przed nami wyjątkowe wydarzenie muzyczne - „Muzyka – siłą przetrwania polskości”. W najbliższy weekend na Nordzie odbędą się koncerty, podczas których zostaną wykonane pieśni patriotyczne oraz muzyka kompozytorów z Kaszub i Beskidów.

Impreza skierowana jest do koneserów muzyki klasycznej i nie tylko. Podczas koncertów słuchacze będą mieli okazję wysłuchać na żywo fortepianu, wiolonczeli czy instrumentów dętych. Nie zabraknie śpiewu, recytacji oraz narracji w języku kaszubskim.

Pierwszy koncert odbędzie się w piątek (4 czerwca) w Zagrodzie Gburska i Rybacka, Skansen w Nadolu o godzinie 17:00. Kolejne widowisko zaplanowano na niedzielę (6 czerwca) o godzinie 12:00 w kościele pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu. Tego samego dnia muzycy zagrają także w kościele pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie.

Zaś w poniedziałek (7 czerwca) odbędą się trzy koncerty. Dwa występy zaplanowano na godzinę 8:25 oraz 10:15 w sali widowiskowo – kinowej w Centrum Kultury w Gniewinie. Następnie muzycy zagrają o godzinie 13:00 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kostkowie.

Wydarzenie zostanie zorganizowane na zasadach aktualnych wymogów sanitarnych. Wstęp wolny.

Podczas koncertu, w zależności od warunków i czasu, zostaną wykonane utwory z poniższej listy :

— "Piękna nasza Polska cała" - polska pieśń patriotyczna z 1833 roku do słów Wincentego Pola.

— "Marsz, marsz Polonia" - pieśń Polaków pochodząca z XX wieku, wywodząca się z Mazurka Dąbrowskiego.

— "Hymn do Bałtyku" - powstał w 1919 r., w związku z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i uzyskaniem otwartego dostępu do Bałtyku.

— "Morze, nasze morze" - hymn powstał na przełomie lat 20 i 30 XX wieku, po uzyskaniu przez Polskę dostępu do morza oraz w czasie budowy polskiego portu w Gdyni.

— "Marsz kaszubski" ("Tam, gdzie Wisła...") - kaszubska pieśń patriotyczna, uważana przez część Kaszubów jako nieoficjalny hymn.

— "Kaszubskie Jeziora" - popularna kaszubska pieśń ludowa, autorstwa Antoniego Peplińskiego, ur. w roku odzyskania niepodległości przez Polskę. — "Karolinka" - śląska melodia ludowa.

— "W murowanej Piwnicy" - utwór Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości, Album Tatrzański op.12.nr 1.

— "Już zachodzi czerwone słoneczko" - słowa: Adam Kowalski, autor muzyki: nieznany. Jedna z najpiękniejszych pieśni powstańców śląskich. Pieśń ta była śpiewana w okresie powstań śląskich: I – wybuch 16.08.1919 r., II- 19.08.1920 r., III - 2 maja 1921 r.. Powstania spowodowały powrót części Górnego Śląska do Macierzy.

— "Pieśń Konfederatów Barskich" - słowa Juliusz Słowacki, pieśń patriotyczna ukazała się drukiem w 1864 roku w Lipsku w zbiorze pierwszym publikacji Lutnia Piosennik Polski.

— "Ojcowski Dom" - hymn powiatów Śląska Cieszyńskiego: skoczowskiego, cieszyńskiego, bielskiego.

Koncert jest realizowany w ramach Festiwalu dworów i pałaców Północnych Kaszub. Szczegóły na temat wydarzenia znajdują się tutaj.

Wykonawcy:

Joanna Korpiela - Jatkowska - śpiew, recytacje,

Janusz Kohut - fortepian, instrumenty klawiszowe,

Urszula Mizia - wiolonczela, prowadzenie koncertu,

Waldemar Szczypior - instrumenty dęte, śpiew, narracja w języku kaszubskim

Źródło: mat.pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24