07.05.2021 11:09 0 PM/gdynia.pl

Dwa samce i dwie samice - gdyńskie młode sokoły zaobrączkowane

fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl

Młode sokoły wędrowne z Gdyni zostały zaobrączkowane i przebadane – okazało się, że w tym roku w gnieździe Bosmana i Bryzy urodziły się dwa samce i dwie samice.

W marcu samica złożyła cztery jaja w gnieździe znajdującym się na jednym z kominów gdyńskiej elektrociepłowni. Nieco ponad miesiąc później, dokładnie 15 kwietnia, wykluło się pierwsze młode. Młody ptak długo nie musiał czekać na swoje rodzeństwo. Dwa kolejne sokoły przyszły na świat 16 kwietnia, a ostatni dzień później – 17 kwietnia.

W ciągu ostatnich trzech tygodni młode podrosły i przyszedł moment na ich zbadanie i zaobrączkowanie.

— Obrączkowanie jest bardzo ważne w przypadku sokołów wędrownych, dlatego że są to ptaki będące pod ścisłą ochroną w Polsce, których jest nadal bardzo niewiele. Zaledwie kilkadziesiąt par – mówi Katarzyna Dudzin z PGE Energia Ciepła.

Akcję przeprowadzili doświadczeni sokolnicy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Dzięki ich działaniom poznaliśmy m.in. płeć młodych ptaków.

W tym roku w gnieździe Bosmana i Bryzy urodziły się dwa samce i dwie samice. Podczas badania specjaliści dokonali również pomiarów i oceny stanu zdrowia ptaków, który ocenili na bardzo dobry. Pobrano także próbki krwi do badań – czytamy na gdynia.pl.

Na jedną nogę zakładana jest obrączka ornitologiczna – jest w niej dużo danych -państwo, w którym był zaobrączkowany ptak, stacja ornitologiczna oraz numer indywidualny. Taką obrączkę – gdziekolwiek i ktokolwiek na świecie ją znajdzie – będzie można zidentyfikować i sprawdzić skąd pochodzi.

Natomiast na drugą nogę zakładamy obrączkę obserwacyjną. Ma ona duże znaki – cyfry i litery – które można odczytać z dużej odległości. Nawet z kilkuset metrów przez sprzęt optyczny albo poprzez kamerę, tak jak w podglądach – wyjaśnia Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Dorosłe gdyńskie sokoły to jedenastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki przez większą część roku mieszkają w swoim gdyńskim gnieździe. Mimo wszelkich wygód zimę spędzają w znacznie cieplejszych rejonach – na południu Europy lub nawet w Afryce. Jednak każdej wiosny wracają do Gdyni, by wydać na świat potomstwo.

Poczynania ptaków można oglądać przez całą dobę dzięki kamerom.

Zachęcamy także do oglądania na żywo sokołów w Redzie, kamery dostępne są TUTAJ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24