04.05.2021 09:00 7 PM/gdansk.uw.gov.pl

W majówkę stali w gigantycznej kolejce, żeby się zaszczepić

Fot. gdansk.uw.gov.pl

W akcji Zaszczep się w majówkę na Pomorzu uczestniczyło ponad 2100 osób. Od 1 do 3 maja w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego zaszczepiono wszystkich chętnych.

Przez ostatnie trzy dni w całej Polsce odbyła się akcja Zaszczep się w majówkę. Personel medyczny był do dyspozycji we wszystkich szesnastu miastach wojewódzkich.

Pacjenci byli szczepieni jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Szczepionka ta powoduje, że układ odpornościowy, czyli naturalna obrona organizmu, wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19 – informuje Pomorski Urząd Wojewódzki.

Szczepieni byli wszyscy zainteresowani z aktywnym e-skierowaniem, którzy nie wybrali wcześniej terminu i miejsca swojego szczepienia.

Kto jeszcze może się zaszczepić?

Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać. Dodatkowo trwa rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

• 4 maja – roczniki 1988-1989, • 5 maja – roczniki 1990-1991, • 6 maja – roczniki 1992-1993, • 7 maja – roczniki 1994-1996, • 8 maja – roczniki 1997-1999, • 9 maja – roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

Jak zapisać się na szczepienie?

Masz cztery sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.

1.Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989. Do zapisu potrzebujesz numer PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00.

2.Wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie numer PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

3.Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód). Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

4.Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie. Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in.tutaj. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24