30.04.2021 09:30 3 NW

Grillowanie na balkonie - czy to legalne?

Źródło:pixabay.com

Długi weekend zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że na dobre rozpocznie się sezon grillowy. Nie każdy jednak ma ogródek, w którym takiego grilla może rozpalić. Wiele osób decyduje się na przygotowywanie potraw na swoich balkonach. Dym może jednak przeszkadzać sąsiadom.

Rozpalanie grilla w ogródku? Nie ma problemu. A co z grillowaniem na balkonie? Tu pojawiają się schody. Nie można bowiem doprowadzać do sytuacji, w której na balkonie mamy żywy ogień. Z rozwiązaniem przychodzą grille elektryczne.

W Polsce nie ma zakazu grillowania w przestrzeni publicznej. Przepisy przeciwpożarowe mówią natomiast, że zakazuje się używania otwartego ognia na tarasach czy balkonach. Grillując w takim miejscu zakłócamy spokój sąsiadów i wprowadzamy zadymienie osobom mieszkającym powyżej – mówi Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

I wyjaśnia, że jeśli przeszkadza nam dym wydobywający się z grilla, a sąsiad nie chce zastosować się do naszych próśb, możemy wystąpić z cywilnym pozwem do sądu.

Przepisy nie zabraniają grillowania w miejscach publicznych, ale trzeba pamiętać, że nie możemy rozpalać grilla w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu. W ten sposób słynną kiełbaskę lub karkówkę z grilla zjeść możemy w parku czy nad jeziorem, o ile zgodę na to wydał zarządca danego terenu.

Za nie zastosowanie się do obowiązujących zasad i przepisów grozi nam mandat od 20 do 500 zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24