14.04.2021 15:30 17 WH/UM w Wejherowie

Szykują się zmiany w wejherowskich przepisach

Źródło: UM w Wejherowie

Wtorkowa (13 kwietnia) sesja Rady Miasta Wejherowa była pracowita dla radnych. Podjęto szereg uchwał, w tym także te o zmianach w lokalnych przepisach, m.in. uchwały dotyczące gospodarki odpadami czy opieką nad zwierzętami.

Relacja z ostatniej wejherowskiej sesji znajduje się tutaj. Rajcowie zajęli się kwestią czworonogów. Wprowadzono poprawki w Regulaminie dotyczące utrzymywania zwierząt domowych w lokalach mieszkalnych.

Mieliśmy dużo interwencji w tym zakresie. Będzie tam wprowadzony zapis, jak należy dbać o zwierzęta oraz jakie powinny mieć warunki. Postanowiliśmy, aby w jasny sposób w regulaminie wskazać, jak to powinno wyglądać. To dotyczy także ochrony praw zwierząt – mówi Beata Rutkiewicz w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.

Wprowadzono nowy zapis, który brzmi: „Utrzymanie zwierząt domowych powinno być prowadzone w taki sposób, aby nie pogorszyło warunków zdrowotnych, sanitarnych i porządkowych otoczenia, oraz nie powodowało innych uciążliwości ponad przeciętną miarę dla ludzi przebywających w obiektach przeznaczonych na stały pobyt ludzi lub w bezpośredniej bliskości tych pomieszczeń”.

Kolejna sprawa to wprowadzenie do regulaminu możliwość zbierania odpadów w pojemnikach podziemnych. Dotyczy to budynków, które mają problemy z postawieniem wiat śmietnikowych na terenie posesji. Od 10 maja ruszy pilotażowy program segregacji odpadów w tzw. gniazdach.

Ponadto zmienił się sposób naliczania opłat za odpady od liczby osób w małych gospodarstwach domowych.

Rada Miasta musiała zmienić formułę z „jedno lub dwuosobowe gospodarstwo domowe” na „nieruchomość zamieszkiwana przez jedną lub dwie osoby”. Konsekwencją stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej jest również niewielka zmiana opłat – czytamy w komunikacie wejherowskiego ratusza.

Gospodarstwo jednoosobowe zapłaci 24 złotych miesięcznie, a nieruchomość zamieszkana przed dwie osoby – 48 złotych. Dotychczas płacono 45 złotych. Podobnie jest z kwestią opłaty w przypadku kompostowania odpadów w kompostownikach przydomowych. Dla gospodarstw jednoosobowych to wzrost o 50 gr, zaś dla dwuosobowych – o złotówkę.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24