23.02.2021 14:00 0 mat. partn. Materiał partnera

Pompa ciepła powietrze woda - zasada działania

mat. partn.

Pompy ciepła już od wielu lat cieszą się sporym uznaniem na rynku. Można je zastosować praktycznie w każdym budynku, co jest sporym plusem. Cena jest atrakcyjna, a montaż bardzo łatwy. Jak działa pompa powietrze woda? Jakie zalety są związane z zastosowaniem takiej pompy? Czym się cechuje urządzenie? Kiedy warto z niej skorzystać i o czym pamiętać?

Zasada działania pompy ciepła powietrze woda

Pompa ciepła powietrze woda jest sprzętem, który wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu w celu ogrzewania lub chłodzenia wnętrza. Dolne źródło korzysta z powietrza z zewnątrz, co pozwala wytwarzać ciepło użytkowe. Dzięki temu możemy ogrzać dom i użytkować ciepłą wodę. Technologia opiera się na łatwym mechanizmie. Najważniejszymi elementami urządzenia są:

  • skraplacz,
  • sprężarka,
  • parownik
  • zawór rozprężny.

Czynnik chłodniczy w postaci cieczy ma za zadanie krążyć po układzie oraz wrzeć pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, co z kolei pozwala pobierać ciepło. Dochodzi do wzrostu ciśnienia i temperatury, a czynnik zamieniany jest na gazową postać. W skraplaczu oddaje on ciepło do całej instalacji. Cały proces jest powtarzany.

Kto może skorzystać z pompy ciepła powietrze woda?

Pompa ciepła tego rodzaju jest bardzo dobrą alternatywą dla pomp gruntowych. Odznacza się mniejszymi kosztami i daje bezpieczne ogrzewanie dla całego domu. Montaż jest prosty, a urządzenie dostępne jest praktycznie dla każdego. Nawet na niewielkich działkach skorzystamy z takiej opcji. Pompa ciepła powietrze woda jest wybierana przez osoby, które chcą nieco zmniejszyć koszty ogrzewania domu, jaki zasilany jest innymi źródłami ciepła (np. gaz, węgiel). Razem z fotowoltaiką pompa ciepła jest niezależnym źródłem ogrzewania domu i zapewnia ciągły dostęp do ciepłej wody. Nie bez znaczenia jest fakt, że pompa jest przyjazna dla środowiska i nie przyczynia się do powstawanie szkodliwych emisji w otoczeniu.

Zalety pompy ciepła

Warto zauważyć, że urządzenie jest niezwykle efektywne i działa sprawnie. Wśród zalet wymienić można:

  1. Uniwersalność i łatwa dostępność - pompę zamontujemy w nowych budynkach, jak i w już istniejących. Nie zabiera ona dużo miejsca.
  2. Wielofunkcyjność - skorzystać można z grzania wody użytkowej, ogrzewania domu, a latem do chłodzenia wnętrza.
  3. Komfort użytkowania i bezobsługowość - nie musimy palić w piecu i czyścić pompy. Sam proces działania jest cichy i bezemisyjny.
  4. Szybkość montażu - pompę montuje się bardzo łatwo i nie trzeba wykonywać odwiertów do przekopywania działki.
  5. Zapewnienie bezpieczeństwa - zniwelowane zostaje ryzyko wybuchu, pożaru, czy zaczadzenia.

Pompa ciepła powietrze woda to o tyle ciekawe rozwiązanie, że wiąże się z ekologią i estetyką. Do środowiska nie dostają się szkodliwe związki, natomiast przy wykorzystaniu sprzętu nie musimy montować grzejników ściennych. Często psują one estetykę we wnętrzu, a w tym przypadku nie trzeba się tym martwić. Odnawialne i darmowe źródła energii to opcje, po które sięga coraz większa liczba osób. Okazuje się, że jest to najtańsze źródło energii grzewczej, co z pewnością wpływa na popularność pompy ciepła.

Wykorzystanie pompy ciepła tego typu wiąże się z długą żywotnością urządzenia. Szacowany czas użytkowania wynosi nawet 20 lat lub więcej. Działanie bezkosztowne zapewnia połączenie z fotowoltaiką, a tania eksploatacja zachęca do skorzystania z takiego sprzętu. Na początku pompa ciepła powietrze woda wykorzystuje bieżącą konsumpcję energii elektrycznej z fotowoltaiki, dzięki czemu postawimy na opłacalność inwestycji.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24