11.01.2021 16:36 12 NW

Ruszyło masowe badanie nauczycieli pod kątem COVID-19

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W poniedziałek (11 stycznia) ruszyły testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych. W powiecie wejherowskim przebadanych ma zostać ponad 1000 osób. Testom poddać mogą się także pracownicy administracyjni i porządkowi szkół.

Nauczyciele i inni pracownicy szkół, którzy na co dzień mają kontakt z uczniami klas 1-3 szkół podstawowych, kierowani są na testy wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Badaniu może poddać się każdy, kto nie ma objawów wskazujących na zachorowanie na COVID-19 i osoby, które nie chorowały już wcześniej.

Z listy przygotowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wejherowie wynika, że w powiecie ma zostać przebadanych dodatkowo 1100 osób.

Kolejka w punkcie drive-thru, który udało nam się utworzyć w listopadzie 2020 roku cały czas jest duża. Dodatkowa pula nauczycieli, którzy są badani w ramach akcji profilaktycznej zleconej przez rząd zwiększyła tę kolejkę. Zdecydowaliśmy więc o wydłużeniu czasu działania punktu i zwiększyliśmy obsadę – mówi Szymon Borodziuk, właściciel przychodni obsługującej punkt pobrań w Wejherowie.

Na wynik oczekuje się około 24-48 h. Będzie dostępny dla stacji sanitarnej i dla osób, które posiadają indywidualne konto pacjenta. Jeżeli wynik będzie pozytywny chory zostanie skierowany na izolację domową i nie będzie mógł powrócić do swoich obowiązków. I tu rodzi się pytanie – kiedy uczniowie mają rozpocząć stacjonarne nauczanie?

Podzielone, co do testów i powrotu do szkoły, jest zdanie nauczycieli.

Nauczyciele chcą wrócić do pracy stacjonarnej, ale obawiają się. Moim zdaniem testy niczego nie zmienią. W danym tygodniu wynik testu może być negatywny, ale nie wiadomo, co będzie w kolejnym. Sensownym rozwiązaniem byłoby gdyby testy wykonano dzieciom i ich rodzinom, bo wtedy wiedzielibyśmy, że jesteśmy bezpieczni – wyjaśnia Izabela Sikora, prezes oddziału ZNP w Wejherowie.

Grono nauczycieli nie podpisało wniosku o przebadanie na obecność koronawirusa, bo uważają, że to nie ma sensu. Niektórzy obawiają się też o swoje zdrowie i nie chcą narażać się wyczekując w kolejce.

Badanie będzie odbywało się w tym tygodniu. Każda placówka otrzymała termin z rozpiską godzinową. Będą poddawani testom nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni. Na 60 nauczycieli zgłosiło się około 11, natomiast na 15 pracowników administracyjnych testom poddać chce się około 10 osób – informuje Beata Dampc, dyrektor SP nr 5 w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24