04.12.2020 12:00 0 NW

'Łowcy cieni' zatrzymali poszukiwanego oszusta bankowego

Źródło:CBŚP

Policjanci CBŚP i organy ścigania doprowadziły do zatrzymania 50-letniego Tomasza Sz. Mężczyzna poszukiwany był od 1,5 toku przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku i Olsztynie. Służby zaskoczyły go w Szczecinie, w mieszkaniu wynajmowanym przez znajomą.

Poszukiwany 50-latek przebywał poza granicami kraju, a w ostatnim czasie wrócił do Polski i ukrywał się w Szczecinie. Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku dotyczy grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw związanych z wypłatami pieniędzy z rachunków bankowych zamożnych klientów - czytamy w komunikacie prokuratury Krajowej.

Najpierw przestępcy pozyskiwali dane bankowe zamożnych klientów. Następnie poszukiwano tzw. słupów, którzy podając się za właścicieli rachunków bankowych i posługując się podrobionymi dokumentami tożsamości, dokonywali w bankach zmiany danych dostępowych do tych rachunków. Umożliwiali w ten sposób dokonywanie przelewów on-line. Kolejnym etapem było przelewanie środków a rachunki osób, które zgodziły się założyć konta bankowe na swoje dane. Pieniądze były wypłacane i dzielone pomiędzy członków grupy – proporcjonalnie do roli i udziału.

Ustalono, że działalność grupy dotyczyła również wyłudzania leasingów znacznej wartości, kredytów oraz świadczeń telekomunikacyjnych. Ustalona wartość mienia będącego przedmiotem przestępstw to ponad 6,7 miliona złotych – informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało 20 osób. Zarzuca się im m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, doprowadzenie lub usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem banków, form leasingowych i operatorów telekomunikacyjnych, pranie brudnych pieniędzy, jak też podrobienie różnego rodzaju dokumentów.

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie został skierowany akt oskarżenia przeciwko 24 osobom, którym zarzucono między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia, pranie brudnych pieniędzy – czytamy w komunikacie PK.

Dokumenty dotyczące Tomasza Sz. wyłączono z uwagi na jego ukrywanie się poza Polską. Po jego zatrzymaniu usłyszał prokuratorskie zarzuty, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzeń i posługiwanie się podrobionymi dokumentami. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące, decyzją prokuratora.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24