29.11.2020 11:49 1 Kwt/mat.prasowe

Tarcza Turystyczna: Ostatni dzień na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS

fot.archiwum

Wyłącznie drogą elektroniczną i tylko do 30 listopada przedsiębiorcy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej mogą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień.

O zwolnienie mogą ubiegać się płatnicy o przeważającej działalności w sektorze turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji lub wystaw.

Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Warunkiem uzyskania wsparcia jest bycie płatnikiem składek przed 30 czerwca 2020 r. Ponadto przychód z działalności w pierwszym miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy wniosek musi być niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu, który uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Pomoc tę może otrzymać tylko przedsiębiorstwo, które na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku nie było w trudnej sytuacji. Wynika to z regulacji UE.

Jeżeli przedsiębiorca opłacił składki, ale spełnia warunki zwolnienia, to gdy otrzyma informację o zwolnieniu z opłacania składek, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o ich zwrot – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Wniosek o symbolu RDZ-B można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24