24.11.2020 09:30 4 raz/KPP Wejherowo

Policjanci apelują - zaopatrzmy seniorów w GPS

źródło: KPP Wejherowo

W weekend (21-22 listopada) wejherowscy policjanci otrzymali aż trzy informacje dotyczące zaginionych osób. Dlatego mundurowi przypominają o obowiązku ciążącym na bliskich oraz aby m.in. w miarę możliwości zadbać o wyposażenie osób starszych w nadajnik GPS.

Policja coraz częściej otrzymuje informacje o zaginięciach osób starszych. W ostatnim czasie pierwsze zgłoszenie o zaginięciu wpłynęło w sobotę (21 listopada) i dotyczyło zaginięcia 84-letniego mieszkańca miejscowości Toliszczek. Pisaliśmy o tym w tym artykule.

W niedzielę (22 listopada) po południu policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o zaginięciu, tym razem 85-latki z gminy Wejherowo.

Ze zgłoszenia wynikało, że kobieta wyszła około 15:00 z domu. Policjanci uzyskali informację, że rano w niedzielę widział ją ktoś z sąsiadów. Natychmiast policjanci zorganizowali kolejne poszukiwania i włączyli do nich strażaków i strażników miejskich. Funkcjonariusze sprawdzili także przystanki MZK i PKS oraz postoje taxi. Policjanci, sprawdzając rejon miasta Wejherowa, zauważyli zaginioną kobietę. Podczas rozmowy okazało się, że jest zdezorientowana, ponieważ nie wiedziała, gdzie się znajduje ani w jaki sposób dotarła do Wejherowa – relacjonuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Ostatnie zgłoszenie z weekendu dotyczące zaginięcia seniorów dotyczyło sytuacji, w której 36-latek jadąc drogą na trasie Kostkowo – Rybno natrafił na błąkającego się starszego mężczyznę.

Mężczyzna szedł drogą w kapciach. 36-latek przywiózł mężczyznę do wejherowskiej komendy, aby ustalić kim i skąd mężczyzna jest. Funkcjonariusze ustalili jego tożsamość i w ten sposób dotarli do rodziny tego mężczyzny. Wtedy też okazało się, że niepostrzeżenie opuścił miejsce swojego zamieszkania i już prowadzone były na własną rękę poszukiwania za 81-latkiem. Na szczęście przejeżdżający kierowca go zauważył, nie był obojętny i zaopiekował się seniorem i przywiózł do wejherowskiej komendy – opisuje policjantka.

I radzi:

Musimy pamiętać, że warunki pogodowe są bardzo trudne, na zewnątrz jest chłodno, zmierzch zapada bardzo szybko, a do tego pojawiają się opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Pamiętajmy, że także należy zabezpieczyć tak mieszkanie, aby nie dochodziło do sytuacji, że senior niezauważony wychodzi z domu i potem nikt nie wie, dokąd mógł się udać – apeluje przedstawicielka wejherowskich stróżów prawa. - Pamiętajmy o naszych seniorach, także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką albo takiej opieki mogą wymagać, ponieważ mimo dobrej kondycji fizycznej, nie są już samodzielne, ale także w przypadkach, kiedy wymagają pomocy medycznej, czy mają problemy z pamięcią – podkreśla asp. sztab. Potrykus.

Dlatego, aby zapobiegać zaginięciom, warto wyposażyć osoby bliskie, którymi trzeba się opiekować, w telefon komórkowy z GPS albo inne urządzenie z nadajnikiem GPS np. zegarek, który ma się zawsze przy sobie – podkreślają mundurowi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24