21.11.2020 14:00 0 WH/UM w Gdyni

Powstaje 'Klub Doborowego Towarzystwa' dla gdyńskich seniorów

zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Muzeum Miasta Gdyni wyszło z inicjatywą stworzenia wirtualnego klubu dla seniorów, który ma stać się miejscem budowania nowych relacji i znajomości. A wszystko to, aby aktywizować seniorów w czasie pandemii. Trwają już zapisy, a zajęcia ruszą w grudniu.

Pandemia to trudny czas dla wszystkich, a szczególnie dla osób samotnych i starszych. Ograniczenie kontaktów sprawiło, że seniorzy zostali skazani na samotność. Z ciekawym pomysłem wyszło Muzeum Miasto Gdynia, który tworzy internetowy „Klub Doborowego Towarzystwa”.

W poprzednich latach w Muzeum Miasta Gdyni odbywały się spotkania dla seniorów mniej lub bardziej regularnie. Seniorzy są wyjątkową grupą, którą chcielibyśmy móc rozgościć w naszym budynku, dlatego też zadecydowaliśmy o stworzeniu Klubu, który będzie przestrzenią tylko dla seniorów. Natomiast, w związku z pandemią, dołożymy wszelkich starań, aby klimat Muzeum przenieść do mieszkań i domów seniorów. Czerpaliśmy wiedzę z poprzednich lat i wydarzeń, ale tym razem zależy nam na stworzeniu stałej grupy odbiorców i zaczęciu od początku – mówi Małgorzata Bujak, koordynatorka projektu.

„Klub Doborowego Towarzystwa” będzie miejscem interesujących spotkań, warsztatów i wydarzeń, a to wszystko będzie miało miejsce w sieci. Seniorzy będą mogli zdobywać wiedzę i przeżywać nowe przygody. Spotkania będą odbywać się na platformie Google Meets. Jeśli uczestnicy nie będą mogli połączyć się przez tą aplikację, organizatorzy nie wykluczają WhatsApp. Prowadzone będą videorozmowy, listy i rozmowy telefoniczne.

Ze względu na ewentualne trudności, chciałabym aby seniorzy mogli poznać się np. jako listowni przyjaciele. Według wcześniej przeprowadzonego researchu wśród osób starszych, a także podczas rozmów z organizacjami zajmującymi się współpracą z seniorami, dowiedziałam się, że większość osób 55+ jest dobrze zaznajomiona z komputerem, ale chciałabym zostawić rozwiązania dla osób nie posiadających np. dostępu do internetu, aby elektronika nie stała się elementem wykluczenia. Zapraszamy osoby 55+, ale także osoby w przybliżonym wieku, które seniorami się jeszcze nie czują, a mają ochotę poszerzyć swoje horyzonty – dodaje koordynatorka.

Na sam początek seniorzy otrzymają pakiet, gdzie znajdą m.in. materiały promocyjne muzeum, spersonifikowany list tłumaczący czym jest Klub Doborowego Towarzystwa, „czaso-umilacze”, jak np. świeczki oraz książka, która zostanie wspólnie omówiona na grudniowym spotkaniu online. Organizatorzy planują spacer po mieście śladami bohaterów tej książki.

Każdy senior, który chciałby dołączyć do „Klubu Doborowego Towarzystwa” powinien skontaktować się z Małgorzatą Bujak (nr tel. 58 662 09 35 lub 58 662 09 36) lub napisać: [email protected]


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24