12.11.2020 18:10 0 NW/pomorskie.eu

Branża IT nie tylko dla mężczyzn

Źródło:pomorskie.eu

Z raportu „Kobiety w IT na Pomorzu” wynika, że w regionie w obszarze IT pracuje 32 proc. pań. Najwięcej z nich zajmuje stanowiska juniorskie i specjalistyczne. Na kierunkach związanych z IT studiuje zaś ponad 1,3 tys. słuchaczek. Takie dane przekazuje Urząd Województwa Pomorskiego, który zbadał pomorską branżę przez pryzmat kobiet.

To pierwsze takie badanie, które sprawdza ile kobiet związanych zawodowo jest z branżą IT. Wzięło w nim udział prawie 600 osób. Okazuje się, że w województwie pomorskim pracuje w obszarze IT 26,7 tys. osób. Stawia nas to na szóstej pozycji w kraju. 32 proc. tej liczby stanowią kobiety.

Przeciętne wynagrodzenie w branży wynosi 8060 zł. Sytuacja kobiet na rynku pracy od lat jest jednak trudniejsza niż mężczyzn.

Chodzi m.in. o różnicę między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn, którą wyraża się, jako stosunek procentowy wynagrodzenia kobiet do wynagrodzenia mężczyzn (to tzw. gender gap). Okazuje się, że w branży IT kobiety zarabiają średnio 28,7 proc. mniej niż ich koledzy (w całej gospodarce krajowej ta różnica wynosi 8,8 proc.). Jak czytamy w raporcie: „Wynika to m.in. z faktu, że w branży IT kobiety często zajmują niżej opłacane role wspierające, podczas gdy mężczyźni dominują na funkcjach wysoko specjalistycznych i zarządczych”. Jednocześnie ponad 56 proc. respondentów badania zauważa działania firm na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn – czytamy na stronie portalu samorządu województwa pomorskiego.

Wnioski z raportu są jednoznaczne: trzeba lepiej wykorzystać potencjał kobiet w obszarze cyfryzacji. Branża ta daje szansę na atrakcyjny rozwój kariery, a województwo pomorskie jest dobrym miejscem do szukania tych możliwości. W regionie wspieramy najnowsze technologie takie, jak m.in.: sztuczna inteligencja, autonomiczność, technologie kosmiczne i satelitarne zastosowane w gospodarce morskiej, Internet rzeczy, sprzyjający rozwojowi smart cities czy wirtualna rzeczywistość wykorzystywana w centrach kompetencji i poligonach badawczych – wyjaśnia Karolina Lipińska, wicedyrektorka Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.

W regionie pomorskim w roku akademickim 2018/2019 na kierunkach IT studiowało 1324 pań, a mężczyzn ponad 7 tys. Okazuje się, że najszerszą ofertę ma gdańska Politechnika. Kobiety wybierają najczęściej informatykę, elektronikę i telekomunikację i automatykę i robotykę.

Kobiety, które zdecydują się pracować i rozwijać w obszarze IT w województwie pomorskim, mogą znaleźć zatrudnienie w prawie 10 tys. firm zarejestrowanych w sektorze informacji i komunikacji – mówi Karolina Lipińska . – Obecnie stanowią 1/3 pracowników IT, a różnorodność w tej branży jest wręcz niezbędna. Pozwala ona firmom tworzyć lepsze oraz bezpieczniejsze produkty i usługi – podkreśla Lipińska.

Dlaczego kobiety wiążą swoją przyszłość z branżą IT? Większość badanych kobiet, bo aż 74 proc. Decyduje się na rozwój w tym obszarze ze względu na perspektywy zawodowe na Pomorzu. Drugim istotnym czynnikiem są zainteresowania, które były decydujące dla 66 proc. badanych i 89 proc. mężczyzn. Przekonujące jest także wynagrodzenie, które ważne jest dla 61 proc. pań i 57 proc. mężczyzn.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24