10.11.2020 10:05 3 NW/gdańsk.pl

Daniel Olbrychski gościem specjalnym IX Euro Chamber Music Festival Gdańsk

Źródło:gdańsk.pl

Od kilku lat podczas Euro Chamber Music Festival Gdańsk występuje wielu wybitnych artystów polskiej kultury. Gwiazdą tegorocznej, dziewiątej edycji będzie aktor Daniel Olbrychski. Wystąpi wraz z zespołem Duo del Gesu i wspólnie dadzą spektakl muzyczny z listami i muzyką Ludwiga van Beethovena.

W czwartek (12 listopada) podczas 9. edycji Euro Chamber Music Festival zagra Daniel Olbrychski, znany i ceniony polski aktor. Koncert odbędzie się online i wciąż można kupić bilety na to muzyczne wydarzenie.

Od kilku lat udaje nam się zaprosić wybitnych, bardzo znanych artystów polskiej kultury. W tym roku światowej sławy aktor Daniel Olbrychski zgodził się wystąpić w naszym przedsięwzięciu. Współpracowaliśmy już w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. Wystąpił w roli narratora w utworze Felixa Mendelssohna „Sen nocy letniej”. Wydarzenie okazało się sukcesem, publiczność była zafascynowana i zachwycona jego opowieścią. Stąd pomysł, by artystę zaprosić do Gdańska – mówi Arnaud Kaminski, dyrektor Euro Chamber Music Festival.

W tym roku Ludwig van Beethoven obchodzi 250. rocznicę urodzin. Podczas spektaklu w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego – w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury zostanie uteatralizowana lektura wybranych listów Beethovena.

Będzie to okazja, by poznać tę postać bliżej - pojawią się wątki miłosne, sylwetki jego przyjaciół, opowieść o bratanku, którym bezdzietny kompozytor się opiekował. Wśród poruszanych w czytaniu motywów z jego życia będzie utrata słuchu, która dla muzyka jest największą tragedią. Całość pozwoli nam poznać Beethovena od innej strony niż ta, którą kojarzymy najczęściej - jako autora V Symfonii, „Ody do radości”, która jest hymnem Unii Europejskiej, i innych słynnych utworów fortepianowych. Zależało nam na tym, żeby pokazać jego życie i inne aspekty jego geniuszu – dodaje dyrektor festiwalu.

Pierwotnie zakładano, że wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności, pandemia jednak zweryfikowała większość planów. Organizatorzy zostali zmuszeni przenieść wydarzenie do sieci. Koncert transmitowany będzie na żywo, lecz aby go zobaczyć i usłyszeć należy wcześniej zakupić bilety. Jak czytamy na gdansk.pl, jest to jedyne wydarzenie biletowane, a to ze względu na swój szczególny charakter. Pozostałe wydarzenia w ramach Euro Chamber Music Festival są bezpłatne.

W piątek (13 listopada) odbędzie się transmisja koncertu Petry Jablonski (sopran) i Patrika Jablonski (fortepian). Natomiast w niedzielę (15 listopada) w Oblackim centrum Edukacji i Kultury wystąpi Quatuor Adastra. Więcej informacji dostępnych jest na stronie facebookowej Euro Chamber Music Festival.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24