29.10.2020 13:55 1 NW/pomorskie.eu

Do szpitali na Pomorzu trafią kolejne łóżka dla chorych na COVID-19

Źródło:pomorskie.eu

Szpitale na Pomorzu otrzymają kolejne łóżka. Zarząd Województwa Pomorskiego wystąpił do wojewody z ofertą wsparcia rządu w walce z epidemią. Baza łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami i 10 z tlenoterapią.

Nie będzie to pierwsza pomoc Zarządu Województwa Pomorskiego w walce z pandemią. Jeszcze niedawno pisaliśmy w naszym artykule o tym, że przedstawiciele władz Trójmiasta wraz z marszałkiem województwa pomorskiego zadeklarowali zwiększenie liczby łóżek w niektórych szpitalach.

W środę (28 października) do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha wysłano pismo, w którym zaoferowano kolejne wsparcie i zwiększenie liczby łóżek w szpitalach.

Sytuacja epidemiczna zmienia się niezwykle szybko i niestety wymknęła się rządowi spod kontroli. Chociaż Pomorze nie jest obecnie w najgorszej sytuacji, zawsze lepiej być krok przed epidemią, dlatego po raz kolejny chcemy wesprzeć administrację rządową. Oczywiście ważne w podejmowanych decyzjach jest znalezienie takich rozwiązań, aby z jednej strony zabezpieczyć leczenie chorych na COVID-19, ale żeby w jak najmniejszym stopniu odbywało się to kosztem chorych na inne schorzenia – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Dodatkowe łóżka dostępne będą w następujących szpitalach:

W ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy do 12 listopada utworzonych zostanie dodatkowych 10 łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii. W tym samym terminie 30 łóżek II poziomu otrzyma Szpital im. Mikołaja Kopernika.

W ramach spółki Szpitale Pomorskie – do 12 listopada pojawi się 50 łóżek II poziomu w Szpitalu im. PCK w Gdyni, do 16 listopada 50 łóżek II poziomu otrzyma także Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie na Oddziale Laryngologii i Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i gruźlicy w Gdańsku powstanie także 50 dodatkowych łóżek II poziomu oraz 2 z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie do 2 listopada uruchomionych zostanie 5 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii oraz 16 dodatkowych łóżek II poziomu, w tym 10 z tlenoterapią, w ramach Oddziału Reumatologicznego, z kolei do 16 listopada – 5 dodatkowych łóżek II poziomu w ramach Oddziału Reumatologicznego oraz 3 dodatkowe łóżka II poziomu w ramach Oddziału Neurologicznego.

Ponadto, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka II poziomu. – Z pewnością nie jest to koniec działań ze strony samorządu województwa pomorskiego. W najbliższych dniach będziemy informować o kolejnych krokach – zapowiada marszałek Struk. W środę (29 października) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusa. Dobowy wzrost zakażeń po raz pierwszy wyniósł ponad 20 tysięcy, a dokładnie 20 156. W samym województwie pomorskim wirusa wykryto u 953 osób. Najwięcej w Gdańsku (153 osoby), powiecie wejherowskim (89 osób). W powiecie puckim potwierdzono zakażenie koronawirusem u 23 osób, w Gdyni u 67, a w Sopocie u 19 osób.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24