24.10.2020 11:44 2 NW

Pośpimy o godzinę dłużej - zmiana czasu na zimowy

Źródło:pixabay.com

W nocy z soboty na niedzielę (24-25 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy. Nasze zegarki przestawimy z godz. 3:00 na godz. 2:00, dzięki czemu będziemy spać o godzinę dłużej.

Zegarki przestawiamy dwa razy w roku – w marcu, gdy przechodzimy z czasu zimowego na letni i w październiku, gdy wchodzimy w czas zimowy.

Jest wielu zwolenników i przeciwników zmiany czasu. Ma ona podstawy ekonomiczne, bo oszczędzamy energię, wykorzystując jak najdłużej światło dziennie. Jest to jednak spory kłopot m.in. w transporcie - nocne połączenia pociągów i autokarów mają wówczas godzinną przerwę.

Przeciwnicy, jak i naukowcy twierdzą, że przestawianie zegarków ma negatywny wpływ na organizm. Odczuwają to zwłaszcza osoby pracujące w nocy, starsze, dzieci i ludzie cierpiący na depresję zimową. Odnotowuje się także więcej wypadków na drogach.

Czasu na swoich zegarkach nie będą musieli zmieniać wszyscy. W większości przypadków – na laptopach, smartfonach i innych urządzeniach nowej generacji godzina zmieni się sama. Do czasu letniego powrócimy z 27 na 28 marca 2021 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24