20.10.2020 11:00 2 NW/UM w Pucku

Zużyte baterie - gdzie powinny trafiać?

Źródło:pixabay.com

Zużyte baterie – zamiast do śmietnika – wrzuć do specjalnego pojemnika. Takie rozwiązanie proponuje między innymi Puck. Baterie zawierają metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, cynk, rtęć i nikiel – są więc dość szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Dlatego warto zadbać o to, by lądowały w miejscach do tego wyznaczonych.

W Urzędzie Miasta Puck, w Szkole Podstawowej im. M. Zaruskiego i w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji – w tym trzech budynkach znajdują się specjalne pojemniki, do których każdy mieszkaniec Pucka – i nie tylko, może wrzucić zużyte baterie.

Źródło:UM w Pucku

Niedziałające już baterie wciąż bardzo często trafiają do domowych śmietników wraz z innymi odpadkami. To błąd, ponieważ wbrew pozorom baterie takie są szkodliwe – dla człowieka i środowiska. Zawierają takie metale ciężkie, jak ołów, rtęć, kadm, nikiel i cynk. Wrzucając je do kosza z innymi śmieciami musimy liczyć się z tym, że do środowiska dostaną się szkodliwe substancje, które mogą wywołać silne zakłócenia w procesie samooczyszczania wód i gleby.

Baterie podlegają recyklingowi jednak zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Jeśli wiec trafią one do specjalnych pojemników, takich jak te w Pucku między innymi to jest szansa, że zostaną odpowiednio przetworzone, a surowce ponownie wykorzystane.

W procesie recyklingu baterię najpierw dzieli się na frakcje, a potem każdy z metali jest wytapiany w wielkich piecach lub rozpuszczany w specjalnych roztworach chemicznych. Finalnie metale zostają odzyskane i mogą zostać ponownie wykorzystane w przemyśle – podkreśla pucki urząd miasta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24