19.10.2020 15:15 22 NW

W Pucku zlikwidowany zostanie m.in. Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych

Źródło:google maps

Powiat pucki jako jeden z niewielu nie ma własnego sądu. Swoje siedziby mają jedynie Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych i Zamiejscowy Wydział Karny Sądu Rejonowego w Wejherowie – te jednak wkrótce mają zostać zlikwidowane. Takie informacje przekazała burmistrz Pucka w social mediach.

Od 1 stycznia 2021 roku w Pucku nie będzie już otwarty Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych i Zamiejscowy Wydział Karny Sądu Rejonowego w Wejherowie oraz dodatkowo III Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej. Burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska 14 sierpnia tego roku wystosowała pismo do Prezes Sądu Rejonowego w Wejherowie zaniepokojona informacjami, jakie docierały do niej od pracowników, mieszkańców i notariuszy. Ci donosili o prawdopodobnej likwidacji wyżej wspomnianych Wydziałów.

Pragnę zwrócić się do Pani z prośbą o utrzymanie Zamiejscowego V Wydziału Ksiąg Wieczystych w Pucku. Lokalizacja tej instytucji jest niezwykle ważna dla mieszkańców miasta i całego powiatu.[…] Obawiamy się dodatkowych utrudnień w dostępności i wydłużenia postępowań – pisze Hanna Pruchniewska w piśmie do prezes wejherowskiego sądu Ewy Kruk.

Źródło: Hanna Pruchniewska, facebook

Na odpowiedź trzeba było chwilę poczekać, jednak ta okazała się nie nieść pozytywnych informacji.

Uprzejmie informuję, iż z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż decyzja o zniesieniu V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Pucku Sądu Rejonowego w Wejherowie podjęta została przez Ministra Sprawiedliwości. Decyzja ta jest konsekwencją zakończenia inwestycji prowadzonej przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku w postaci budowy nowego budynku na potrzeby podległego mi Sądu – czytamy w piśmie.

Źródło: Hanna Pruchniewska, facebook

Jak podkreśla burmistrz pucka decyzji tej nie konsultowano z samorządowcami, a ci nie wyrażają na to zgody. Pismo do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wystosował pucki starosta Jarosław Białk z prośbą o utworzenie w mieście Sądu Rejonowego.

Na terenie naszego powiatu mieszka ponad 85 tysięcy mieszkańców. Ich liczba rośnie, albowiem tereny nadmorskie są atrakcyjnym miejscem do osiedlania się i aktywności zawodowej. Niewątpliwie dla mieszkańców powiatu puckiego i osób prowadzących na jego terenie działalność gospodarczą ważne jest, aby mieć możliwość załatwienia jak największej liczby spraw w jednym miejscu – pisał starosta.

Źródło: Hanna Pruchniewska, facebook

Ponadto Jarosław Białk zwrócił uwagę na to, że w Pucku ma swoją siedzibę Komenda Powiatowa Policji i Prokuratura Rejonowa, co przemawia za rozpatrywaniem w mieście także spraw o charakterze karnym.

Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi poinformowało, że likwidacja V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych, IX Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wejherowie z siedzibą w Pucku i III Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej stanie się faktem. Powołuje się przy tym na pozytywnie zaopiniowany w tej sprawie wniosek przez dr Annę Dalkowską, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ponadto pozostawienie wspomnianego Wydziału miałoby się „wiązać z destabilizacją organizacyjną z uwagi na naturalne ograniczenie obsady kadrowej Wydziału o 4 osoby, w związku z przejściem na emeryturę”.

Źródło: Hanna Pruchniewska, facebook

Hanna Pruchniewska nie ukrywa oburzenia powyższą decyzją i rozważa wystosowanie kolejnych pism.

W każdym mieście powiatowym, naszym zdaniem, powinien tak sąd funkcjonować. Może potrzebna są jeszcze inne petycje z Państwa strony? Notariuszy, pracowników sądu i urzędów, mieszkańców? Myślę, że tak – czytamy na stronie na facebooku.

Teraz niedobra wiadomość ???? Otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Sprawiedliwości poprzedzoną wcześniejszą zapowiedzią...

Opublikowany przez Hannę Pruchniewską Poniedziałek, 19 października 2020

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24