25.09.2020 12:55 0 art. spons. Artykuł sponsorowany

Jak odnowić elewację budynku, by fasada wyglądała jak najlepiej?

art.spons.

Okresowe czyszczenie oraz odnowienie elewacji sprawia, że budynek przechodzi całkowitą metamorfozę. Fasada to główna, z reguły efektowna elewacja budynku, często dekoracyjna i stanowiąca wizytówkę dla całego domu. Poprawa wyglądu fasady wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, ale można ją wykonać nawet samodzielnie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Elewacja wizytówką domu

Aby budynek prezentował się jak najlepiej, remont elewacji najlepiej powtarzać co kilka lat. Ściany na zewnątrz są w dużym stopniu narażone na zniszczenia. Na ich powierzchni w mniejszym lub większym stopniu gromadzą się zanieczyszczenia. Ich poziom zależny jest od tego jak daleko od ulicy znajduje się budynek. Oprócz zanieczyszczeń pochodzących z ulicy są jeszcze mchy, porosty, glony, a także zwykły kurz i osady. W przypadku lekkich zanieczyszczeń wystarczy usunąć je na bieżąco, z użyciem strumienia wody oraz detergentów, na rynku są dostępne preparaty stworzona właśnie w tym celu. Bywają jednak momenty, gdy to już nie wystarcza i najlepiej zabrać się za remont, wcześniej odwiedzając oczywiście sklep z farbami. Pamiętaj, że możesz także zakupić farby online.

Od czego zacząć odnawianie elewacji?

Nim przejdziesz samodzielnie lub z pomocą fachowca do malowania elewacji budynku niezbędne jest zrealizowanie etapów poprzedzających malowanie. Prace należy zacząć od oceny stanu elewacji i jej mycia. W wyniku działania wilgoci, zmiennej temperatury czy promieniowania UV na elewacji mogą powstawać pęknięcia oraz inne uszkodzenia. Za pomocą wspomnianego wcześniej detergentu oraz wody należy je usunąć pamiętając o tym, by nie uszkodzić tynku.

Kolejnym etapem są prace naprawcze elewacji budynku. Ubytki, czyli pęknięcia i rysy należy wypełnić masą naprawczą, np. ŚNIEŻKA Acryl-Putz® LT22 Light. Ta superlekka masa naprawcza stworzona została na bazie ultralekkich wypełniaczy i jest przeznaczona do szybkiego wypełniania ubytków, rys oraz pęknięć. Po utwardzeniu masy należy ją wyrównać i wygładzić z pomocą papieru ściernego. Etap uzupełniania ubytków można pominąć w przypadku, gdy nie przekraczają one jednego milimetra.

Gruntowanie i gipsowanie

Po tym jak masa naprawcza wyschnie i zostanie odpowiednio wygładzona, można przejść do etapu gruntowania oraz gipsowania. Gruntowanie ścian zewnętrznych stanowi istotną fazę całego procesu. Odpowiedni grunt przygotowuje ścianę do przyjęcia farby nawierzchniowej i sprawia, że prezentuje się ona lepiej i jest bardziej trwała. Wśród polecanych produktów gruntujących jest na przykład ŚNIEŻKA Acryl-Putz® GP41 Grunt Polimerowy Głęboko Penetrujący. To produkt, który zwiększa przyczepność podłoża oraz sprawia, że nałożone później wyroby odpowiednio wysychają. Formuła preparatu gruntującego zapobiega szybkiemu oddawaniu wody – jest on wyprodukowany z myślą o podłożach mocno chłonnych, ale i słabych oraz luźnych. Grunt wnika do środka i wiąże luźne kruszywa.

Kolejnym etapem przed nałożeniem farby nawierzchniowej jest użycie cementowej gładzi szpachlowej, np. ŚNIEŻKA Acryl-Putz® FD12 Fasada. Choć etap ten jest opcjonalny i można się spotkać także z opinią, że po gruntowaniu należy przejść do malowania, to gładź poprawi wygląd elewacji. To szczególnie istotne jeśli mowa o fasadzie, która stanowi wizytówkę całego domu i warto zadbać, by prezentowała się jak najbardziej korzystnie. W tym celu można użyć produktu Śnieżka, czyli gładzi szpachlowej z dodatkiem żywicy polimerowej oraz włókien celulozowych. Preparat idealnie sprawdza się w pracach wykończeniowych na zewnątrz, jest także odporny na warunki atmosferyczne, łatwo się nakłada oraz szlifuje. Jeśli poszukujesz sklepu z produktami Śnieżka, warto zajrzeć na stronę: https://www.dekoratorium.pl/pl/Marki/Sniezka/c/b2c-sniezka.

Wybór farby elewacyjnej

Ostatnim etapem prac jest wybór farby elewacyjnej oraz jej aplikacja. W odniesieniu do elewacji istotna jest nie tylko paleta barw, ale przede wszystkim dostosowanie produktu do podłoża. W przypadku tynku mineralnego, cementowego, betonu lub cegły można użyć farby silikatowo-silikonowej, silikatowej, silikonowej, a także akrylowej, wapiennej lub cementowej. Do tynków akrylowych najlepiej użyć farby akrylowej lub też silikonowej. Jeśli budynek pokryty jest tynkiem silikatowym, wówczas stosowne będzie użycie farby silikatowej lub silikatowo-silikonowej. Wyboru nie ma w przypadku tynku silikonowego, ponieważ w jej przypadku można użyć wyłącznie farby silikonowej.

Kupując farbę warto pamiętać, by decydować się na taką, która zapewni elewacji odporność na zabrudzenia, a także maksymalną trwałość koloru. Idealna farba elewacyjna powinna cechować się także wysoką paroprzepuszczalnością. To istotne zwłaszcza w przypadku murów, na które został zaaplikowany tynk na ociepleniu z wełny mineralnej. Do nich najlepsze będą farby silikatowe lub też specjalne, dedykowane obiektom zabytkowym. Do nakładania farby najlepiej użyć pędzla, wałka lub precyzyjnego aparatu natryskowego. Warto pamiętać, by unikać malowania w dni bardzo słoneczne, w czasie deszczu oraz przy silnych wiatrach.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24