24.09.2020 10:40 0 mat. partnera Materiał partnera

Sprawdź koniecznie! Pomoc drogowa radzi, jak przygotować auto do jesieni i zimy

s4.png

Sezon jesienno-zimowy zbliża się wielkimi krokami. Przymrozki i szybko zapadający zmrok nie sprzyjają jeździe samochodem. Jak zatem przygotować pojazd do jesieni i zimy, aby dojechać bezpiecznie do celu?

Jak przygotować samochód do jesieni i zimy?

Jak radzi Jacek Szewczyk, przygotowania samochodu na sezon jesienno-zimowy należy rozpocząć od kwestii najważniejszych, a więc związanych z bezpieczeństwem. Jest bowiem wiele elementów, które mają na nie wpływ.

Stan oświetlenia

Przede wszystkim trzeba dokonać kontroli oświetlenia pojazdu. Wszystkie jego elementy muszą być bowiem sprawne, aby zapewnić maksymalną widoczność dla innych użytkowników ruchu. Czasami warto również rozważyć wymianę żarówek na mocniejsze. Dobrze jest zapoznać się z zasadami używania lamp przeciwmgłowych. Są one niezwykle przydatne w warunkach mocno ograniczonej przejrzystości powietrza.

Wycieraczki i uszczelki

Istotną rolę odgrywają w sezonie jesienno-zimowym wycieraczki. Pora ta wiąże się bowiem z opadami deszczu i śniegu, które potrafią być naprawdę intensywne. Wycieraczki muszą być więc sprawne i prawidłowo usuwać wszelkie nieczystości. Jeżeli okaże się, że pióra są wyszczerbione lub popękane, konieczna będzie ich wymiana.

s2.jpg

Deszcz mocno ogranicza widoczność w czasie jazdy.

Warto również zbadać kondycję uszczelek. Odpowiadają one za nieprzedostawanie się wody do wnętrza pojazdu. Aby przedłużyć ich trwałość, dobrze jest zastosować specjalne preparaty silikonowe lub glicerynowe. Co ważne, w przypadku uszczelek pokrytych welurem, należy je oczyścić wodą z mydłem, a następnie - po osuszeniu - nałożyć preparat silikonowy tam, gdzie szyba obciera o uszczelkę.

Klimatyzacja

Wydawać by się mogło, że klimatyzacja traci na znaczeniu po zakończeniu lata, jednakże w rzeczywistości jest inaczej. Po okresie upałów kanały wentylacyjne mogą być niedrożne, dlatego też zalecane jest ich przeczyszczenie. W przeciwnym razie nawiewy oraz klimatyzacja mogą działać w sposób nieprawidłowy, przez co nie będą usuwać pary, która osadza się na szybach. Konieczna może okazać się także wymiana filtra kabinowego.

Opony

Dużą wagę należy przyłożyć do kontroli stanu ogumienia pojazdu. Opony to bowiem jedyny element samochodu, który dotyka jezdni. Jesień jest najlepszą porą na sezonową zmianę opon. Zimowe ogumienie zapewnia lepszą przyczepność na śniegu, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się opony całoroczne. Ma to związek z ociepleniem klimatu, które sprawiło, że śnieżne zimy od pewnego czasu w wielu regionach Polski praktycznie nie występują. Jest to rozwiązanie, które można rozważyć, jeżeli ktoś zimą nie podróżuje zbyt daleko. Pamiętać jednak należy, że w górskich rejonach nawet najlepsze opony mogą okazać się niewystarczające. Dobrze jest mieć ze sobą łańcuchy, które ułatwią poruszanie się w śnieżnych warunkach.

s3.jpg

W takiej sytuacji przydatna może okazać się pomoc drogowa.

W razie przebicia opony warto mieć świadomość, że zmiany koła może dokonać pomoc drogowa. Wystarczy jedynie zadzwonić, a laweta podjedzie do wskazanego miejsca. To znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa początkujących kierowców oraz osób o słabszym stanie zdrowia, które mogą sobie nie poradzić z samodzielną wymianą koła.

Akumulator, alternator oraz świece

Kwestią niezwykle ważną jest także sprawność akumulatora. Wraz z upływem lat obniża się ona, w konsekwencji czego może okazać się, że uruchomienie silnika przy niższych temperaturach będzie mocno utrudnione. Warto również sprawdzić kondycję alternatora oraz świec - zapłonowych w silniku benzynowym albo żarowych w motorze wysokoprężnym. W przypadku niemożności odpalenia samochodu dobrze jest skorzystać z pomocy drogowej. Każdy samochód można bowiem uruchomić przy pomocy przewodów rozruchowych, które są na wyposażeniu lawet.

Kondycja podwozia

Zimą na jezdni gromadzą się liczne warstwy błota oraz śniegu, a ponadto asfalt bywa posypywany piaskiem i solą. Zabieg ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, jednakże negatywnie wpływa on na kondycję podwozia samochodu. Warto więc udać się do warsztatu w celu sprawdzenia jego stanu. Wszelkie ogniska korozji najlepiej usuwać od razu, tak jest znacznie taniej. Można też wykonać zabezpieczenie antykorozyjne w oferującym tego rodzaju usługi warsztacie. Poza tym korozja jest największym wrogiem starszych pojazdów. Przegnite elementy zawieszenia mogą bowiem pęknąć w czasie jazdy, co może doprowadzić do kolizji.

Jak jeździć bezpiecznie jesienią i zimą?

Największe zagrożenie w sezonie jesienno-zimowym sprawia śliska nawierzchnia. Problem ten pojawia się wraz z pierwszymi przymrozkami. Nie bez znaczenia są również opady deszczu, a nawet zalegające na jezdni liście. Należy zatem mieć świadomość, że droga hamowania będzie dłuższa niż latem, a zakręty mogą okazać się zdradliwe.

s1.jpg

Jazda zimą wymaga dużego skupienia.

W okresie jesienno-zimowym należy więc być bardziej ostrożnym i przewidującym za kierownicą. Warto jest starać się utrzymywać stałą prędkość i nie hamować gwałtownie. Trzeba być również czujnym w zakrętach. Zbyt szybkie wejście w łuk może spowodować wypadnięcie z drogi. Stosując się do tych porad, można znacząco ograniczyć ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Szczególną ostrożność należy zachowywać w mieście. Szybko zapadający zmrok sprawia, że widoczność będzie niezwykle ograniczona. Może to doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacjach na przejściach dla pieszych. Ludzi o tej porze roku ubierają się zwykle na ciemno, a ponadto o zmroku wychodzą do pracy lub z niej wracają. Wielokrotnie zdarzają się więc potrącenia, które bywają niekiedy tragiczne w skutkach. Mając na uwadze ograniczoną widoczność oraz wydłużoną drogę hamowania, należy zmniejszyć prędkość, dojeżdżając do przejścia dla pieszych.

Akcesoria, które warto mieć zawsze przy sobie

Wybierając się w podróż jesienią lub zimą, warto zabrać ze sobą akcesoria, które mogą okazać się przydatne w podróży. Do grona najważniejszych należy zaliczyć:

 1. apteczka,
 2. trójkąt ostrzegawczy,
 3. kamizelka ratunkowa,
 4. gaśnica,
 5. skrobaczka do szyb,
 6. szmatka oraz gąbka,
 7. odmrażacz do zamków,
 8. latarka,
 9. linka holownicza,
 10. zapasowe żarówki,
 11. adapter do ładowania telefonu.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w górskich terenach niezwykle przydatne mogą okazać się także łańcuchy. Wybierając się w góry, dobrze jest zabrać ze sobą również łopatę, która umożliwi odkopanie samochodu w razie utknięcia w zaspie.

Planując dalszą wyprawę, warto zabrać także coś do jedzenia i ciepłego do picia. Dobrze sprawdza się w tej roli czekolada. Z kolei w termosie można przewozić gorącą kawę albo herbatę. W razie ewentualnej awarii prowiant może okazać się niezwykle przydatny.

Jazda samochodem jesienią i zimą nie jest prosta, jednakże można się do niej odpowiednio przygotować. Należy nie tylko zadbać o stan techniczny pojazdu, ale również o jego wyposażenie. Niezbędna będzie też zmiana techniki jazdy na bardziej ostrożną. Warto pamiętać, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia zawsze można skorzystać z usług pomocy drogowej. Wsparcie to może okazać się przydatne nie tylko w razie awarii czy kolizji, ale również w uruchomieniu silnika czy zmiany koła.

Artykuł przygotowała firma:

Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk
ul. Lipowa 9
80-126 Gdańsk
Telefon: 728-159-565


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24